Osamělost je epidemie moderní doby. Výrazně zvyšuje riziko demence a řady dalších nemocí
Demence je závažné duševní onemocnění, které postihuje především lidi ve vyšším věku. Projevuje se postupným ubýváním kognitivních funkcí – paměti, intelektu a motivace. Odborníci nyní zjistili, že na rozvoji této choroby může mít zásadní vliv i dlouhodobý pocit osamělosti.
Podle studie publikované v časopise Journal of Gerontology: Psychological Sciences hrozí demence až o 40 % méně těm, kteří se dokáží vyhnout osamělosti. Bohužel to ale není tak jednoduché. Řada lidí se totiž cítí osaměle navzdory pravidelnému kontaktu s rodinou, přáteli a dalšími blízkými. Osamělost tedy může být i pouhý pocit, že nezapadáme mezi lidi kolem nás, přestože máme společenského kontaktu dostatek.
„Jsou lidé, kteří žijí sami a mnoho kontaktu s ostatními nemají, avšak jejich vnitřní potřeba společenského života je dostatečně naplněna. Takže i když si myslíme, že tato osoba je sociální izolovaná, osaměle se necítí. Na druhé straně je mnoho lidí, kteří vedou bohatý společenský život a zdánlivě působí, jako by osamělí nebyli. Subjektivně se ale mohou cítit přesně naopak,“ říká vedoucí výzkumu Angelina Sutin.
Jak studie probíhala
Autoři studie sledovali dvanáct tisíc Američanů starších 50 let po dobu deseti let. Účastníci výzkumu měli za úkol informovat o úrovni své osamělosti a zároveň se pravidelně podrobovali kognitivním testům. Demence se postupně rozvinula u 1 104 sledovaných, přičemž nejčastěji postihovala ty, kteří dlouhodobě vykazovali nejvyšší stupně pocitu osamělosti.
„Nejsme první, kdo prokázal spojitost mezi osamělostí a zvýšeným rizikem demence. Toto je však zatím největší a nejrozmanitější vzorek lidí s tak dlouhou dobou sledování,“ říká Angelina Sutin.
Samota škodí zdraví
Osamělost může být rizikovým faktorem demence hned z několika důvodů. Smysluplný a uspokojivý společenský kontakt pomáhá udržet mozek stále aktivní. Samota naopak často vede k nezdravému životnímu stylu a mnohdy je spojena třeba s nadměrnou konzumací alkoholu.
Pocit osamělosti a samoty ale škodí i jinak – například zvyšuje krevní tlak a cholesterol, takže může postupně dojít k rozvoji kardiovaskulárních onemocnění. Kromě toho tělo funguje v režimu permanentního stresu a oslabena je rovněž imunita.
Epidemie dneška
Podle výzkumů trpí v současnosti osamělostí každý desátý člověk. Zdaleka přitom nejde jen o seniory. Někteří lékaři již dokonce mluví o epidemii osamělosti, která se šíří i mezi mladými lidmi. Svou vinu na tom nesou sociální sítě, ale i uspěchaná doba.
Odborníci nejčastěji lidem radí, aby se nebáli o svých pocitech mluvit. Jedním z prvních kroků na cestě k naplněnému sociálnímu životu je pak aktivní přístup při budování mezilidských vztahů.
Cítíte se osamělí? Jakými prostředky proti tomu bojujete?
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují