MagazínPražskýDEN.cz3. června 20203 minuty čtení

Operace tepny bez řezu skalpelem. Homolka drží světové prvenství v robotické cévní chirurgii

Robotická ramena s chirurgickými nástroji.

Pět až sedm malých vpichů namísto podélného řezu celé břišní stěny. Pacienti s výdutí nebo jiným závažným postižením břišní aorty či pánevních tepen nemusí podstupovat otevřenou operaci. Stačí jen miniinvazivní robotický zákrok.

Robotické operace velkých cév jsou v Česku zatím stále dostupné pouze v Praze v Nemocnici Na Homolce. Homolka ale k těmto zákrokům přijímá pacienty z celé republiky i ze Slovenska. A právě dnes provede tým primáře Petra Štádlera na Homolce svůj jubilejní 500. robotický cévní zákrok. V oblasti robotické cévní chirurgie jde o nejvyšší číslo na světě. 

„V současné době se snažíme zajišťovat péči o cévní pacienty v plném rozsahu, i když stále řada nemocných v důsledku pandemie covid-19 odkládá plánovaná vyšetření. Takový přístup může pacienty v konečném důsledku ohrozit na životě, zvláště pokud mají výduť břišní aorty. Pacientům s poruchou prokrvení dolních končetin zase může při odkladu péče hrozit amputace a pacientům s postižením krčních tepen pak cévní mozková příhoda,“ říká Petr Štádler, primář oddělení cévní chirurgie Nemocnice Na Homolce.

Prof. MUDr. Petr Štádler, Ph.D. Foto: Nemocnice na Homolce

Někdy jde o život

Tzv. aneuryzma neboli výduť břišní aorty je nejčastějším případem tepenných výdutí a vzhledem k tomu, že riziko ruptury, tj. prasknutí, je zde vysoké, jde o vážný zdravotní problém. Podle statistik se onemocnění objevuje u pacientů od 50 let výše, jeho výskyt s věkem narůstá a maxima dosahuje v populační skupině kolem 80. roku života. U mužů se výduť břišní aorty objevuje až šestkrát častěji než u žen.

Prasknutí je zatíženo až 90procentní úmrtností, zatímco riziko úmrtí po plánovaném chirurgickém řešení se pohybuje kolem 3 až 5 procent. Mezi hlavní rizikové faktory patří kromě věku nad 50 let a mužského pohlaví také kouření, rasa (u bělochů je výduť častější), vysoký krevní tlak a dědičnost (výskyt v rodině).

Oproti tomu ischemická choroba dolních končetin (zhoršené prokrvení tkání dolních končetin) je onemocnění způsobené zúžením nebo uzávěrem příslušných tepen. Choroba vzniká u cca 13 procent populace ve věku od 55 do 75 let, výskyt dosahuje maxima u mužů kolem 70 let. Mezi hlavní projevy patří svalové bolesti po zátěži a při další progresi onemocnění i bolesti v klidovém stavu. Dále pak dochází ke vzniku tzv. gangrén, při kterých už hrozí amputace končetiny.

Cévní mozková příhoda (lidově mrtvice) je v 80 až 85 procentech způsobena nedokrevností v důsledku zúžení tepen zásobujících mozek. Představuje třetí nejčastější příčinu smrti a nejčastější příčinu těžké invalidity.

Prof. Petr Štádler při robotické operaci. Foto: Nemocnice Na Homolce

Výhody robotické operace

Aorta a pánevní tepny se na Homolce operují pomocí všech dostupných technologií. Cévní chirurgové volí pro každého pacienta vždy tu nejvhodnější z možností – od klasické otevřené operace přes laparoskopické a endovaskulární zákroky až po robotickou operaci, která se v oblasti cévní chirurgie v žádné jiné nemocnici v republice nenabízí.

Při robotické operaci tepen se, tak jako u otevřené operace, poškozená část tepny nahrazuje klasickou cévní protézou, která se k tepně přišívá, ale vše se provádí miniinvazivně, tzn. za použití několika drobných, asi desetimilimetrových vpichů do břišní dutiny.

Hlavní výhodou robotické operace pro pacienta je rychlý návrat do běžného života, výrazné zkrácení pracovní neschopnosti a naprosto zanedbatelné riziko vytvoření kýly v jizvě, která po otevřené operaci vzniká ve 30 procentech případů.

Nesrovnatelně vyšší množství pooperačních komplikací, které si vynucují další, doplňkové zákroky, mají ve srovnání s robotickou operativou také endovaskulární výkony, i když představují další úroveň miniinvazivních zákroků.

Nemocnice Na Homolce přijímá k léčbě cévních onemocnění pacienty ze všech koutů Čech i Moravy, a na základě spolupráce s Národním ústavem srdečních a cévních chorob v Bratislavě i pacienty ze Slovenska.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.