Onemocnění štítné žlázy často ani nepoznáte. Nebezpečí hrozí hlavně ženám
Dlouhodobá únava či přibírání na váze trápí řadu lidí. Tyto potíže si většinou vykládáme jako následek nezdravého životního stylu. Málokoho ale napadne, že ve skutečnosti za vším může být závažné onemocnění štítné žlázy. Lékaři upozorňují, že s léčbou je potřeba začít co nejdříve.
Hormony produkované štítnou žlázou jsou pro život zcela nezbytné a reagují na ně prakticky všechny buňky lidského těla. Ovlivňují chod celého organismu, včetně kardiovaskulárního a nervového systému, metabolismu, termoregulace či imunitního systému. Štítná žláza je nepostradatelná pro správný růst a vývoj dítěte, v pozdějším věku také pro reprodukci.
Nejčastější příčinou onemocnění štítné žlázy je autoimunitní porucha. Tělo vytváří protilátky proti štítné žláze, které ji poškozují, anebo naopak vedou k nadměrné a nekontrolované nadprodukci hormonů. Bezprostřední příčina takových reakcí není přesně známá, obvykle se jako spouštěč uvádí stres a škodlivé látky v životním prostředí a potravě (takzvané endokrinní disruptory). Vliv má také nastavení imunitního systému dané dědičností a celkový hormonální stav.
Kromě autoimunitních poruch štítné žlázy může být příčinou její dysfunkce i porucha nadřazeného orgánu – podvěsku mozkového. Tyreopatie, tedy onemocnění štítné žlázy, vznikají také v důsledku operace, ozařování či onkologické léčby. Častější výskyt lékaři zaznamenávají u lidí trpících jinou autoimunitní poruchou – například vitiligem (ztráta pigmentu), lupénkou, diabetem 1. typu či revmatoidní artritidou.
Jak se onemocnění projevuje
Viditelné zvětšení objemu štítné žlázy se nazývá struma – lidově vole, v některých případech je přítomen i bolestivý útvar na krku. Poruchy štítné žlázy vedou k zimomřivosti, únavě, nevýkonnosti, otokům, váhovým výkyvům, či naopak ke zvýšené dráždivosti, bušení srdce a poruchám spánku. Projevit se mohou i takzvanou neuropatií – poruchou nervosvalové dráždivosti či očními problémy.
„Nemoci štítné žlázy je třeba začít léčit co nejdříve, aby se předešlo komplikacím, například problémům s otěhotněním, u dětí pak poruchám růstu a pohlavního zrání,“ říká MUDr. Libuše Schreibová z oddělení endokrinologie EUC Kliniky České Budějovice.
Jak probíhá vyšetření a léčba
Při vyšetření štítné žlázy se vás lékař bude ptát na životní styl, nemoci předků a zda nekouříte. Kouření totiž může být příčinou tyreopatií. Poté provede důkladné klinické vyšetření. Nutné jsou laboratorní testy, ultrazvukové vyšetření krku, eventuálně další zobrazovací vyšetření. Léčba se pak odvíjí od diagnózy. Nedostatečná funkce vyžaduje dodání hormonu tyroxinu v patřičné dávce, funkce nadměrná se tlumí takzvanými tyreostatiky spolu s podáváním léků ke zklidnění příznaků nadprodukce tyroxinu. V některých případech lékaři doporučí operační řešení či léčbu radioaktivními izotopy jodu.
V ohrožení jsou především ženy
Výskyt onemocnění štítné žlázy je poměrně vysoký a neustále stoupá, udává se, že nějakou formou tyreopatie onemocní pět až deset procent populace, ve vyšším věku a u některých skupin obyvatelstva i kolem 20 procent. Existují i takzvané subklinické formy tyreopatií, kdy příznaky onemocnění jsou malé a pokud se po nich cíleně nepátrá, ujdou pozornosti.
Vysoké procento tyreopatií je zapříčiněno dysfunkcí imunitního systému, přičemž většina autoimunitních chorob se častěji vyskytuje u žen. Příčina není přesně známa, ale pravděpodobně existuje souvislost s ženskými pohlavními hormony.
Jak už bylo řečeno, štítná žláza má významný vliv mimo jiné i na reprodukci ženy a na správný vývoj plodu. Je prokázáno, že i pouhá přítomnost autoprotilátek proti štítné žláze snižuje pravděpodobnost otěhotnění, a to i bez prokázané poruchy štítné žlázy.
Těhotenství představuje zvýšené nároky na její funkci, navíc je plod minimálně během prvního trimestru odkázán na tyroxin produkovaný matkou. Proto je třeba zejména v reprodukčním období ženy důležitý včasný záchyt tyreopatie a její optimální léčba. Během těhotenství, a posléze i během kojení, je nutné dbát i na ideální zásobení jejího organismu jodem.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu