Obraťte oči ke hvězdám. Dnes v noci budou padat
Vesmír nám po nedávné kometě Neowise přichystal další nebeskou show. Už dnes v noci nastane maximum meteorického roje Perseidy. Na noční obloze tak bude možné zpozorovat až 50 „padajících hvězd“ za hodinu.
První zmínka o Perseidech pochází ze 3. století našeho letopočtu a je spojována s umučením sv. Vavřince. Ten byl jedním z církevních hodnostářů, kteří měli střežit majetek Římské říše. Když ale veškeré poklady rozdal chudým, nechali ho 10. srpna 258 popravit. Právě proto se Perseidům lidově říká také „Vavřincovy slzy“. Lidé věřili, že se jim svatý Vavřinec každý rok tímto způsobem připomíná.
Že jde o periodický astronomický jev dokázal až italský astronom Giovanni Schiaparelli ve druhé polovině 19. století. Jako první na světě odhalil přímou souvislost mezi meteory (světelný jev, který nastane při průletu drobného kosmického tělíska) a periodickou kometou 109P Swift-Tuttle.
Kde a jak Perseidy pozorovat
První Perseidy bývají viditelné už kolem 24. července. Poslední můžete na obloze spatřit 24. srpna. Kolem 10.–12. srpna tedy bývá jejich aktivita největší. Podmínky pro pozorování nicméně tentokrát nebudou příliš ideální, a to kvůli měsíčnímu svitu. Nejvíce „padajících hvězd“ uvidíte mezi půlnocí a 4. hodinou ranní na místech neznečištěných světelným smogem.
O poznání lepší podmínky na pozorování Perseidů nastanou příští rok, ale zcela ideální až v roce 2023, kdy se Měsíc dostane do novu jen tři dny po maximu roje.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují