Nově opravená Fantova kavárna bojuje o přežití. Pomoci může každý
Interiér nově opravené Fantovy kavárny na Hlavním nádraží. Foto: Fantova kavárna
Nově zrekonstruovaná legendární Fantova kavárna na hlavním vlakovém nádraží v Praze v současnosti díky pandemii koronaviru a s ní spojeným vládním restrikcím doslova bojuje o přežití. Majitelé se ji aktuálně snaží zachránit prostřednictvím veřejné crowdfundingové sbírky.
„Navrátit na pražské hlavní vlakové nádraží proslulou Fantovu kavárnu v celé její secesní podobě a vzdát tak hold profesorovi Josefu Fantovi, bylo spoustu let naším velkým snem. Zúčastnili jsme se výběrového řízení, které jsme nakonec vyhráli a pomalu si začali tento sen plnit,“ začíná své vyprávění spolumajitel kavárny Radek Hermann.
Ten se během rekonstrukce spojil s lidmi, kteří Josefa Fantu osobně znali, aby se docílilo kýženého efektu. „Interiér jsme odladili do posledního detailu, menu připravili pro všechny generace a k edukativní formě připravili Fantovy noviny, kde se návštěvníci mohou dozvědět nejzákladnější informace o panu profesorovi,“ pokračuje pan Hermann.
Vše vypadalo fantasticky. Pak ale přišla první vlna koronakrize a slavnostní otevření se muselo posunout až na červen, kdy byla návštěvnost Hlavního nádraží stále velmi nízká. Když pak přišla druhá vlna, museli majitelé kavárnu zavřít úplně. Nyní doslova bojují o přežití.
Pomůže sbírka?
Jedinou šanci pro záchranu Fantovy kavárny tak v současnosti představuje sbírka na crowdfundingovém serveru Hithit.cz, kde je pro přispěvatele připravená celá řada odměn. Fanoušci si tu například mohou předplatit kávu, pronajmout prostory nebo si nechat poslat pohled s poděkováním či po sobě pojmenovat moučník. Vybrané peníze se použijí na zaplacené nájemného a výplat pro zaměstnance.
„Do Fantovy kavárny jsme vložili celé své úspory a ideály. Nechceme to vzdát. Myslíme si, že to má smysl a že si to historie hlavního nádraží v Praze zaslouží. Tady jde totiž více než jen o byznys,“ uzavírá Radek Hermann.
Do konce sbírky aktuálně zbývá ještě 5 dní. Vybraná částka se sice blíží cílovému čtvrtmilionu korun, ale pokud se hranici nepodaří pokořit, žádné peníze kavárna nedostane.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu