Nová výstava představuje místa, kde Antonín Dvořák čerpal inspiraci
Národní muzeum otevřelo na konci dubna novou výstavu v Muzeu Antonína Dvořáka, která se zaměřuje na to, jak se tento jedinečný český skladatel ve svém díle inspiroval přírodou. K vidění je i několik unikátních předmětů, které ukazují, s jakou oblibou se Dvořák věnoval procházkám, zahradničení nebo chovu holubů.
Příroda představovala pro Dvořáka silný inspirační zdroj. O tom svědčí například písňový cyklus Cypřiše, Klid lesa pro violoncello a klavír (nebo orchestr), koncertní předehra V přírodě nebo klavírní cyklus Ze Šumavy.
Výstava návštěvníkům nabízí zejména originální předměty z Dvořákovy osobní pozůstalosti jako například jeho vycházkové hole, klobouk, cestovní láhev (čutoru) nebo skladatelův vlastní exemplář odborné knihy o ptačím zpěvu.
Díky zápůjčce pana Petra Dvořáka (pravnuka Antonína Dvořáka) je na výstavě k vidění i Dvořákův slaměný klobouk a čepice, které nosil převážně během teplých měsíců strávených na svém letním sídle na Vysoké. Zejména tam se také věnoval zahradničení, sázel stromy, choval holuby a vyrážel na své oblíbené ranní procházky po okolí, během nichž rád naslouchal zpěvu ptáků.
Antonín Dvořák se svými přáteli také rád cestoval. Spolu s Leošem Janáčkem navštívil v roce 1883 řadu míst po Čechách. Například horu Říp, Strakonice, Orlík, Husinec či Prachatice.
Výstava s názvem Antonín Dvořák – Inspirace přírodou je k vidění v Muzeu Antonína Dvořáka (Ke Karlovu 20, Praha 2) od úterý 30. dubna 2019 a od tohoto data potrvá přesně rok. Otevřeno je denně pondělí od 10 do 17 hodin. Základní vstupné je 50 Kč, snížené 30 Kč a rodinné 90 Kč.