Nová výstava v Grévinu připomíná zlaté časy českého hokeje
Dát gól Dominiku Haškovi, vyfotit se s Jaromírem Jágrem přímo v akci, prohlédnout si unikátní sbírku fotografií našich reprezentačních hokejových týmů od roku 1909 nebo si zahrát stolní hokej – to nyní mohou návštěvníci Muzea Grévin Praha, ve kterém byla zahájena výstava „Zlaté časy českého hokeje“. A proč letos? I když se to nezdá, od naganského úspěchu uplynulo dlouhých a kulatých dvacet let.
„Dvacet let po hokejovém zázraku v Naganu jsou stále živé vzpomínky na tehdejší atmosféru, kdy se chodilo spát a kdy se vstávalo podle programu českých hokejistů. A kdy se jasně ukázalo, jakým fenoménem je u nás hokej, který dokázal ovlivnit život celé společnosti,“ zavzpomínal starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký, který podpořil výstavu v Muzeu Grévin.
Kromě něj se slavnostního zahájení expozice zúčastnil například Dominik Hašek, který Naganem vstoupil do české historie a jehož vosková figurína je součástí výstavy. „Člověk na to pořád vzpomíná a je dobře, že si lidé a celý národ tento úspěch připomínají, a je to určitě důležité i pro budoucí generace,“ prohlásil slavný Dominátor, který věří, že po současném na trofeje chudém období zase přijdou úspěchy. Třeba i díky této výstavě připomínající slavné okamžiky.
„Hokej je pevně spojen s naší historií,“ konstatoval televizní redaktor a průvodce vernisáží Michal Dusík, který připomněl, že Český svaz hokeje vznikl ještě před vznikem Československa a dokonce dříve, než na led vyjel první český hokejista.
Kromě Dominika Haška lze na výstavě spatřit i Jaromíra Jágra, a to v rozstřelu s fenomenálním Waynem Gretzkym. Velmi zajímavou součástí expozice je sbírka historických fotografií reprezentačních hokejových týmů od roku 1909, kterou shromáždil sportovní fotograf Jiří Koliš. Vedle nich výstava nabízí různé hokejové artefakty, možnost vyfotit se, vystřelit si na Dominátora nebo si zahrát stolní hokej.
Expozice potrvá do konce května a třeba tou dobou budeme oslavovat medaili z mistrovství světa v Kodani. Anebo z olympiády v korejském Pchjongčchangu? Nechme se překvapit.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu