Nízké sebevědomí je řešitelný problém. Musíte ale udělat první krok
Foto: Unsplash
„Nestojím za nic, vypadám příšerně, nic se mi nedaří, nikoho nezajímám. Proč vlastně na tomhle světě jsem?“ To je jen malý výčet myšlenek, které nosí v hlavě lidé s nízkým sebevědomím. O problému se mluví méně, než by bylo potřeba. Přitom by svět mohl být mnohem lepší místo, kdybychom s tím všichni začali něco dělat.
„Ať už si myslíte, že něco dokážete, nebo si myslíte, že to nedokážete, v obou případech máte pravdu,“ prohlásil prý kdysi Henry Ford, slavný americký průmyslník.
Pár slovy shrnul podstatnou část tajemství všech úspěšných lidí. Právě v tomhle se od většinové populace odlišují slavní vynálezci, podnikatelé, sportovci nebo umělci. Je to neochvějná víra, že zamýšlený záměr dokážeme uskutečnit, a to prostřednictvím vlastních schopností a píle.
Proč ale některým z nás sebedůvěra chybí? Příčin může být hned několik. Bylo by snadné hodit všechno na špatnou výchovu v dětství. I když vás třeba rodiče dostatečně nepodporovali, nyní jste dospělý člověk a svůj život máte pevně v rukách.
A nebo taky nemáte, a pak se nejspíš pohybujete v začarované spirále se sestupnou trajektorií. Na jeden neúspěch se nabaluje spousta dalších, které vaše sebehodnocení sráží stále níž a níž. Existuje cesta ven?
Jak se pozná nízké sebevědomí
Je podstatné si říct, čím se nedostatek sebedůvěry projevuje. Pokud se často ocitáte v situacích, kdy nedokážete prosadit vlastní názor, máte strach z reakcí okolí a za každou cenu se snažíte předejít konfliktu, pak nejspíš máte problém.
Pravděpodobně nevyjadřujete naplno své pocity, nechcete být nikomu na obtíž a týráte sami sebe. To s sebou přináší pocity nespokojenosti, osamělosti i problémy ve vztazích. V krajních případech to může dospět až k závislostem třeba na návykových látkách, na partnerovi, na jídle… A k tomu se postupem času mohou jako důsledek přidat nejrůznější nemoci. Poznáváte se?
Lidem se zdravým sebevědomím naopak nechybí dostatek kuráže. Uvědomují si svou vlastní hodnotu a nejsou závislí na ocenění od svých blízkých. Nemají ani strach z kritiky, naopak je pro ně spíše vítaná, protože si z ní dokáží vzít to dobré a dále s ní pracovat. Svůj život si tito lidé tvoří sami. A není pro ně takový problém dosáhnout všeho, co si vytyčí.
Životního partnera poznáte podle chování. Na některé lidi si dávejte pozor
Proč nám sebevědomí chybí
Jak už bylo řečeno, nízká sebedůvěra může pramenit z našeho dětství. Na vině ale nemusí být jenom rodiče. Formovali nás i další lidé – třeba učitelé, kamarádi, rodinní příslušníci. Někdy stačí jedno slovo, které se nám vryje hluboko do podvědomí. A nám v hlavě zůstanou zakořeněná sebeurčující přesvědčení, kvůli kterým váš život není takový, jaký bychom si ho představovali.
Skutečný důvod nízkého sebevědomí ale většina lidí rozklíčovat nedokáže. Dobrá zpráva je, že problém i řešení sídlí na společné adrese – v naší hlavě. Horší zprávou je, že se nejspíš neobejdeme bez pomoci odborníka. A to obnáší jistou námahu – především si přiznat problém a vyhledat dobrého psychoterapeuta.
Nejste blázni, pokud využijete těchto služeb. Každý má právo na skvělý a plnohodnotný život. A když tato možnost je, tak proč ji nevyužít? Byli byste sami prosti sobě.
ČTĚTE TAKÉ: Emocionální upíři zpočátku vypadají jako příjemní lidé
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil