ZajímavostiKristián Vích8. října 20182 minuty čtení

Největší lež o Praze. Socha Jana Žižky není největší jezdeckou sochou na světě

Socha Jana Žižky na Vítkově.

V mnoha učebnicích i turistických průvodcích se dočtete, že bronzová socha Jana Žižky z Trocnova na pražském Vítkově je největší jezdeckou sochou na světě. I když se nám to nemusí líbit, toto tvrzení se nezakládá na pravdě.

Stavba Národního památníku na Vítkově započala už v roce 1929 a trvala čtyři roky. Na Žižkovu sochu si ale Vítkov musel dlouho počkat. Sbor porotců, který podobu zamýšleného díla vybíral, byl po dvou kolech soutěže s dodanými návrhy stále nespokojený, a tak nakonec oslovil tři sochaře starší generace – Ladislava Šalouna, Jana Mařatku a Bohumila Kafku.

ČTĚTE TAKÉ: Pylon před Národním muzeem byl po desítkách let dokončen

Socha byla odlita až po 2. světové válce podle klasicky koncipovaného návrhu Bohumila Kafky. Ve svých denících, které si umělec pečlivě vedl, popisuje snahu o dokonalost a historickou věrnost. V konzultacích se sochařem se vystřídali historikové i hipologové. Kůň-model byl vybrán ze státních hřebčinců. Vzrušené diskuse se mimo jiné týkaly toho, zda by Žižka neměl mít v ruce Bibli, zda by neměl mít raději napřaženou ruku nebo jak mu mají vlát vlasy. Kafka dokončil sádrový model v listopadu 1941 a o tři měsíce později zemřel.

Monumentální umělecké dílo bylo odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství proti křižáckému vojsku v roce 1420. Mimochodem, Vítkov získal svůj současný název už přibližně sto let před památnou bitvou. Pojmenován je po pražském měšťanovi Vítkovi z Hory, který zde měl vinici.

Žižka není největší

Šestnáct a půl tunový bronzový kolos dosahuje do výšky devíti metrů, široký je pět metrů a jeho délka je 9,6 metru. I když svou velikostí mezi jezdeckými sochami aspiroval na první příčku, jedničkou se nikdy nestal a v současnosti je nanejvýš až na třetím místě.

Absolutně největší jezdecká socha na světě stojí od roku 2006 před texaským letištěm El Paso a připomíná španělského dobyvatele Dona Juana de Oñate. Měří úctyhodných 13,4 metrů a váží 18 tun. Už od roku 1901 pak v Římě mezi Kapitolským náměstím a Piazza Venezia najdeme pomník Altar de la Patria. Jeho součástí je i jezdecká socha krále sjednocené Itálie Viktora Emanuela II. Výška i délka tohoto monumentu je přibližně 12 metrů.

ČTĚTE TAKÉ: Kamila Moučková a Jiřina Švorcová: Kamarádky, které se usmířily na poslední chvíli

Oblíbené tvrzení, že se Praha může pyšnit největší jezdeckou sochu na světě, tedy bohužel není pravdivé a nikdy v minulosti ani nebylo.

Nepřehlédněte