Nejstarší státní symbol představuje nová výstava Národního muzea
Národní muzeum se připravuje na možné znovuotevření. Pro návštěvníky přichystalo v Historické budově zcela novou výstavu s názvem Lvem mě nazývají. Ta podrobně představuje náš nejstarší státní symbol.
Českého lva vidíme denně na mincích, domech, úřadech, uniformách i dresech sportovců. Málokdo však ví, jak se tam tento symbol dostal a jaký přesný má význam. Výstava Lvem mě nazývají vám přiblíží jeho cestu českými dějinami od poloviny 13. století do současnosti.
Odkud se vzal?
Otázka původu lva je nejasná. Lev se zmiňuje v pověsti o Bruncvíkovi. Podle Dalimilovy kroniky získal stříbrného lva v rudém poli do erbu český kníže Vladislav II. od Fridricha Barbarossy za pomoc při dobývání Milána.
Český lev je na výstavě představen jako národní a státní symbol, symbol odboje, ale i jako osobní symbol vojáků I. a II. světové války. Jeho vyobrazení lze nalézt i na mariášových kartách z 16. století, rovněž tak i na kartách z 19. století, kde původní německé symboly nahrazují ty české.
Unikátním artefaktem, ač mladšího data, je Řád Bílého lva, který byl po pádu komunismu v novém federálním provedení udělen pouze jednou, a to historikovi H. Gordonu Skillingovi. Po vzniku samostatné České republiky byl v roce 1994 nahrazen novou podobou, která setrvává dodnes.
Výstava je přístupná online
Ačkoliv je Národní muzeum uzavřeno, mají zájemci možnost zhlédnout výstavu v její online verzi na webových stránkách Národního muzea.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují