Nejčastější problémy s mužskými pohlavními orgány. Samovyšetření by mělo být samozřejmostí
Reprodukční zdraví mužů patří mezi témata, o nichž se příliš často nemluví. Urologové mu ale věnují pozornost již od prenatálního věku svých pacientů, přes období jejich časného dětství, dobu dospívání až po dospělost. Vedle zachování maximální fertility do budoucna usilují i o to, aby pacienti neměli problémy navazovat kontakty a i přes řadu počátečních obtíží započali sexuální život.
V dětství jsou známa dvě období, která reprodukční schopnost mužů ovlivňují. V raném věku jde o anatomické poruchy vývoje močové trubice. Nejčastější bývá hypospadie, neboli vrozený rozštěp močové trubice na spodní straně penisu. Ještě častější komplikací je tzv. nesestouplé varle, kdy varle není v šourku.
„Operační stažení do šourku je třeba provést brzy, ideálně do 12–18 měsíců věku, u části pacientů pomocí laparoskopie. Zda je třeba přidat i hormonální léčbu a zlepšit tak vyzrávání zárodečných buněk, prozatím poslední dostupné studie nerozhodly. Urologická klinika 1. LF UK a VFN v Praze proto nastartovala dlouhodobou studii zaměřenou právě na vývoj nesestouplých varlat od raného kojeneckého věku,“ vysvětluje dětský urolog doc. MUDr. Radim Kočvara, CSc., FEAPU.
Druhým významným obdobím pro budoucí reprodukci je dospívání. „Na jeho počátku se objevuje varikokéla, při které se vrací krev žilami zpět k varleti a jeho žíly v šourku se tak rozšiřují. I když postihuje až 15 % chlapců, jen menší část z nich bude potřebovat operační léčbu za účelem zachování dobré plodnosti,“ říká doc. Kočvara s tím, že na základě nejnovějších metaanalýz byl prokázán pozitivní účinek operace pro funkci varlete a byl doporučen správný způsob operační léčby.
Fimóza a torze varlete
Častým problémem, který může postihnout muže v kterémkoliv věku a způsobit řadu méně či více vážných nemocí, je i fimóza, neboli zúžená předkožka. Jedná se o stav, kdy předkožku nelze volně a bezbolestně přetáhnout přes žalud penisu. To pak vede mj. k omezení hygieny a hromadění smegmatu, čímž může dojít k infekci. V závažných případech bývá nutné provést obřízku.
ČTĚTE TAKÉ
Křeče v noze mohou signalizovat vážné onemocnění tepen a riziko infarktu
„Dalším onemocněním, které nejčastěji přináší období adolescence, je torze (tj. přetočení) varlete, čímž je akutně ohrožena jeho výživa, a tedy i funkce. Takový stav vyžaduje okamžité operační řešení,“ upozorňuje doc. Kočvara a připomíná, že samovyšetřování varlat by mělo být u mladistvých samozřejmostí, mj. i pro včasné odhalení zhoubného nádoru, který se již v tomto věku, i když relativně vzácně, objevuje.
Andrologie řesí sexuální dysfunkce
V období dospělosti, v rámci tzv. tranzitní péče, přebírají dospívající mužské pacienty do péče lékaři, kteří se v rámci urologie věnují také andrologii.
„Doménou andrologie je řešení sexuálních dysfunkcí. Poměrně velkou skupinou mužů, o kterou se staráme, jsou muži z neplodného páru. Jde o multidisciplinární přístup, ale v rámci péče o mužského pacienta je dominantní právě vyšetření andrologem,“ vysvětluje urolog a androlog Urologické kliniky 1. LF UK a VFN MUDr. Libor Zámečník, Ph.D., FEBU, FECSM.
ČTĚTE TAKÉ
Spánek je mnohem důležitější, než si myslíme, potvrdil výzkum vědců
Jak dodává, mužská neplodnost buď navazuje na některá onemocnění dětského věku, nebo jde o problémy vzniklé v dospělosti. „Může jít například o infekce močových cest, způsobených pohlavně přenositelným onemocněním. Až u 40 procent mužů z neplodného páru je tím zásadním důvodem již zmíněná varikokéla. Spontánní početí mužům ale často nedovolují také anatomické odchylky ve stavbě penisu, nebo sexuální dysfunkce, ať už erektilní, nebo ejakulatorní,“ doplňuje MUDr. Zámečník.
Péče androloga spočívá podle jeho slov ve vyšetření, konzervativní nebo operační léčbě, dispenzarizaci (průběžném sledování) muže z neplodného páru a doporučení nejlepšího postupu.