Jarní sluníčko už začíná nabírat na síle a probouzet přírodu k životu. Vzduch voní nadějí a rukavice nedočkavě čekají na první práci v půdě. Jenže pozor! V zahradničení číhá mnoho úskalí, která mohou zhatit vaše naděje na bohatou sklizeň.
Stále více Čechů se vrací k pěstování vlastní zeleniny. Není divu. Domácí rajčata chutnají zkrátka jinak. Ale cesta k plnému košíku není vždy jednoduchá. Vyvarujte se zásadních chyb, které dělá většina začátečníků.

Podcenění přípravy a načasování
Příprava půdy je základ. Po zimě je ochuzená a potřebuje posílit. Přidejte kompost nebo organické hnojivo. Příliš kyselá nebo zásaditá půda některým rostlinám brání v růstu. Drobnější semínka jako mrkev potřebují jemnější strukturu.

Netrpělivost je nepřítel zahradníka. Sázet příliš brzy může zabít celou úrodu. Počkejte, až teplota půdy dosáhne aspoň 10 °C. Respektujte doporučené termíny výsevu. Postupné sázení zajistí průběžnou sklizeň po celou sezónu.
Prostorové plánování a partnerství rostlin
Rostliny potřebují prostor! Dýně nebo artyčoky mohou dorůst obřích rozměrů. Myslete na to už při výsadbě. Nedostatek místa způsobuje dušení rostlin a podporuje šíření chorob. Vybírejte druhy vhodné pro vaše klimatické podmínky.

Některé rostliny se nesnášejí. Jiné si naopak pomáhají. Kombinujte chytře! Mrkev s pórkem, rajčata s bazalkou. Naopak fazole a cibule k sobě nepatří. Přidejte měsíčky a lichořeřišnice – odradí škůdce a ještě oživí záhony barvami.
Ochrana a realismus
Pozdní mrazíky zabíjejí. Chraňte mladé sazenice zvony nebo netkanou textilií. Proti slimákům a dalším nezvaným hostům instalujte zábrany a pasti. Chraňte rostliny také před nadměrnou vlhkostí, která způsobuje plísně jako obávaná plíseň bramborová.

Zahradničení musí zůstat radostí! Nejlepší zahrada je ta, která odpovídá vašemu životnímu stylu. Nevytvářejte si zbytečný stres honbou za dokonalostí. Užitková zahrada má být organizovaná podle vašich potřeb. Jen tak bude její údržba skutečným potěšením, ne otrockou povinností.