MagazínKristián Vích10. srpna 20212 minuty čtení

Návod na šťastný život od našich praprababiček

Foto: Unsplash

Nejspíš už od počátku světa řeší většina lidí otázku, jak být v životě šťastný. Někdo svůj zaručený recept má, jiným ho možná poskytne článek z dobového časopisu z roku 1909. Neznámá autorka v něm popisuje, čím se šťastní lidé odlišují od těch nešťastných. A také nabízí rady, které budou zcela jistě platné i za dalších 100 let.

Zapomeň na nepříjemnosti života

Jsou lidé tak nešťastní, že se jim zdá býti nemožným vzpomínati milých a příjemných chvil, které se jim v životě naskytly. Potkáš-li je, aneb navštíví-li tě, umí ti vypravovati jen o samém neštěstí, nehodách, nepříjemnostech, kterých se dožili aneb které očekávají.

Zábava s podobnými lidmi jest velice nepříjemná, neb se zdá, že jasné chvilky žití jejich se úplně z jejich hlavy vytratily. Alespoň se o nich nikdy nezmiňují. Jsou-li deštivé dny, působí na ně ten čas tak smutně, že okolo sebe vidí jen déšť a bláto, a nezahlédnou slabý odlesk slunce aneb čistého nebe, který se tu a tam mezi roztrhanými mračny ukáže.

A jsou zase lidé naprosto opační. Jsou veselí, příjemní, dovedou pohlížeti na svět i na svůj osud z té nejlepší stránky, vzpomínají pouze šťastných příhod ve svém životě, ač víme, že se jim vše nepovedlo tak, jak si přáli, a že prožili mnoho trudných okamžiků, a mnoho osudných zklamání.

A přece se nikdy těchto temných bodů ve svém žití nedotýkají a mluví jako by žili jenom v radosti, spokojenosti a štěstí, pohlížejí při tom na každého v milé laskavosti a přátelství. To jsou lidé, kteří se nám líbí, kterých vyhledáváme, a ke kterým cítíme lásku a sympatii.

Někdo snad řekne, že není možno býti veselým, cítí-li se trud a smutek v duši. To jest pravda, že se těžko přemáhá, máme-li opravdovou bolest, jest ale možno cvičit se v tomto sebezapírání a sice způsobem tím nejlehčím, že hledíme na trudné věci zapomenouti.

Vzpomínáme-li si pouze na jas, na radost a na veselí, stanou se z nás lidé milí a příjemní — avšak chmurné, sarkastické, nízké povahy bývají vychovávány mezi trudnými, chmurnými myšlenkami, neboť v obličeji i v povaze slov mysli jasně se zrcadlí.

Když tě něco rozhořčuje a sužuje, pomysli si, co mnohem ještě nepříjemnějšího by tě mohlo potkati a co potkává jiné lidi. Připomeň si, že tě dříve právě tak jako nyní mučily události a okolnosti, jichž nyní vzpomínáš klidně a úplně lhostejně, a co je hlavní: pomysli si, že to, co tě nyní rozhořčuje a trápí, jest jen zkouška, při níž můžeš osvědčiti svou duševní sílu a upevniti ji.

– Šťastný domov, 12. 8. 1909. Autor neuveden.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.