Narodilo se mládě ohroženého chápana. Pytláci je loví pro maso
Samice chápana středoamerického Talula s mládětem.
V pražské zoologické zahradě přišlo na svět mládě chápana středoamerického. Tento zajímavý druh primátů patří mezi ohrožené. Ve Středí Americe domorodci loví chápany kvůli masu. Pražská rodinka se ale naštěstí úspěšně rozmnožuje.
Samice Talula přivedla na svět již své šesté mládě a velmi zkušeně se o něj stará. Otcem nového přírůstku je samec Benji.
Malý chápan se zatím ještě pevně drží matky, za čas ale začne stejně jako ona používat svůj dlouhý ocas jako pátou končetinu a připojí se ve výběhu k těmto nejobratnějším stromovým primátům.
Samice chápanů jsou obecně velice obětavými matkami. Jediné mládě nosí dlouho v náručí nebo na zádech a věnují mu velikou péči. Dalšího potomka mívají až po dvou či třech letech.
„Prozatím nemůžeme určit, jakého je mládě pohlaví. Všichni primáti si svá mláďata po porodu velmi chrání a prohlídka bude možná až za nějaký čas,“ popsal péči o mládě kurátor savců v Zoo Praha Pavel Brandl.
Ohrožený druh
Chápani jsou mimořádně čiperní a obratní. Jejich ocas je delší než samotné tělo a je důležitým pomocníkem při pohybu ve větvích, kterých se dokáže chytit stejně jako končetina. Na svém konci má dokonce lysou plochu pro lepší úchyt.
Mezinárodní svaz ochrany přírody vede chápana středoamerického v červeném seznamu jako ohrožený druh. Místní domorodí pytláci ho hojně loví pro maso. Kromě toho také chápani bohužel postupně přicházejí o svůj přirozený biom.
Do Zoo Praha přišli chápani v roce 2005 a osídlili jeden z Opičích ostrovů. V současné době má pražská rodina chápanů celkem pět členů. Vidět je můžete v expozici Vodní svět.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu