Pražské zprávyKristián Vích5. března 20193 minuty čtení

Nadace plní přání vážně nemocným dětem. Zakladatelé provoz financují z vlastní kapsy

Soukromá pražská charitativní organizace Zlatá rybka se již od roku 2015 soustřeďuje na plnění přání dětem se život ohrožujícím onemocněním. Za dobu svého působení splnila přání již více než 300 takovým dětem. Na české poměry je poněkud překvapivé, že financovaní nadace zajišťují z vlastní kapsy výhradně její zakladatelé, manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi.

Zlatá rybka například umožnila desetileté dívce stát se na den princeznou, postavila na zahradě pirátskou loď, nebo zařídila setkání s obdivovaným generálem. Několikrát zorganizovala vycestování na zápasy NHL i NFL do USA, zájezdy do Japonska, Karibiku, cesty na Nový Zéland i za polární kruh. Typická doba plnění přání se pohybuje v týdnech, i když nedávno se podařilo splnit jedno takové přání už osm hodin od jeho vyslovení.

ČTĚTE TAKÉ: Praha pořádá sbírku ošacení, hygienických potřeb a trvanlivých potravin

Charitativní organizaci financují výlučně z vlastních prostředků zakladatelé, manželé Katarína a Ondřej Vlčkovi. Ti se rozhodli založit Zlatou rybku na jaře roku 2014, po delším přemýšlení nad tím, jak by mohli rozšířit oblast dárcovství v České republice. K problematice mají oba relativně blízko, i když osobní zkušenost s vážně nemocnými dětmi ve svém nejbližším rodinném kruhu naštěstí nemají. Katarína pracuje jako lékařka v domácím hospici Cesta domů, zatímco Ondřej zastává vrcholovou funkci ve vedení společnosti Avast.

„Naším snem a posláním je nabídnout každému dítěti v České republice s život ohrožujícím onemocněním splnění jednoho přání. Zatím jsme od tohoto cíle ještě daleko, ale velice nás těší, že rychlost, s jakou se nám daří přání plnit, neustále roste. Počet přání, které jsme splnili v roce 2018, je téměř dva a půl krát větší než v roce 2015, a to hlavně díky neuvěřitelnému nasazení a tvrdé práci celého našeho týmu,“ říká Ondřej Vlček.

Díky přímé metodě financování není organizace závislá na jakékoli formě fundraisingu a může tak přání plnit nezištně, diskrétně a s maximálním možným ohledem na soukromí obdarovaných dětí a jejich rodin.

Tým Zlaté rybky nyní čítá 9 kmenových zaměstnanců, zajišťujících jak komunikaci s nemocnými dětmi a jejich rodinami, tak i samotnou produkci vyslovených přání. Organizace rovněž spolupracuje s celou řadou externistů a dobrovolníků.

ČTĚTE TAKÉ: Potravinová sbírka na náměstí Míru překonala očekávání

Co si děti nejvíc přejí?

Ředitelka Zlaté Rybky Karin Pospíšilová říká, že přání dětí jsou často nevyzpytatelná: „Dostáváme nejrůznější možná přání. Zatím asi největší výzvou bylo zařídit setkání s fotbalistou Lionelem Messim. Ale neuvěřitelné se stalo skutečností, a do 3 měsíců se setkání opravdu podařilo zrealizovat.“

Děti typicky vyslovují svá přání v jedné z pěti kategorií: „Přeji si někým být“, „Přeji si něco mít“, „Přeji si se s někým setkat“, „Přeji si pro někoho jiného“ a „Přeji si něco zažít“. Některé děti své přání vyslovují v nejnáročnějším období léčby, jiné si naopak počkají a své velké přání berou jako odměnu, když už mají nejtěžší období za sebou. Nezřídka chtějí děti splnit přání i někomu jinému, a touto cestou poděkovat těm, kteří se o ně láskyplně starali.

85 % dětí se o Zlaté rybce dozvídá přímo v nemocnici – od lékařů a dalších odborníků, kteří o ně pečují, příp. od jiných rodin a dětí, kterým už organizace přání splnila. Spolupráce s lékaři, sestrami, terapeuty a dalšími profesionály, kteří se práci s vážně nemocnými dětmi zabývají, je proto pro Zlatou rybku klíčová.

Nepřehlédněte