Meteorologové vylepšili Aladina. Předpověď počasí má být nyní mnohem přesnější
Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vylepšil aplikaci předpovědního modelu Aladin pro Českou republiku. Nové nastavení vykazuje zlepšení předpovědí proti předchozí verzi. Numerický model stále počítá předpověď na následující tři dny, nyní však na výpočetní síti se čtyřikrát více body.
V nové verzi se významně vylepšilo zpracování topografie. Zachováno zůstalo 87 vertikálních hladin, v každém horizontálním směru se ale krok modelu zvýšil ze 4,7 km na 2,3 km. V dřívější verzi byl terén více zhlazen právě vlivem hrubšího rozlišení. Například některé horské polohy tak byly nižší, než je skutečnost. Meteorologové mají nyní možnost počítat s jemnější orografií, od které si slibují přesnější předpovědi nejen pro české hory nebo údolí, ale obecně zlepšení výsledků pro celou oblast střední Evropy.
Tato změna je možná díky instalaci nového superpočítače, ke které došlo v roce 2018. Navýšená výpočetní kapacita umožňuje nejen počítat na hustší síti bodů, ale zároveň lze použít složitější a výpočetně náročnější metody. Jednou z nich je přepnutí modelu do tzv. nehydrostatické verze. Aladin nyní používá přesnější systém rovnic, který rozšiřuje popis dynamických jevů v atmosféře. Jsou to například vlny způsobené vztlakovými silami, typicky za horskými hřebeny, které jsou dobře patrné v oblačnosti. Díky tomuto zpřesnění lze očekávat zlepšení předpovědi atmosférických podmínek, které mohou vést k vývoji nebezpečných počasových jevů.
„Samotná příprava na tak podstatnou změnu, která se týká nejen vědeckého obsahu modelu jako takového, ale i nutných technických úprav, probíhala zhruba rok při současném zajištění produktů pro velké množství odběratelů dat, kteří výstupy numerického modelu používají,“ uvedla vedoucí vývojového týmu ČHMÚ Radmila Brožková.
Výsledky z nové verze modelu Aladin jsou veřejně k dispozici na webu a v mobilní aplikaci ČHMÚ od počátku března.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu