Máte vzdorovité dítě? Podle psychologů je to jedině dobře
Trápí vás neustálé odmlouvání vašich potomků? Podle amerických psychologů byste za to měli být spíše rádi. Hodné a poslušné děti totiž podle nich v dospělosti mnohem častěji podléhají alkoholu a drogám, nedokáží se výrazněji prosadit a jejich život tak může být celkově méně kvalitní.
Děti a teenageři, kteří sami od sebe vedou s rodiči časté slovní bitvy v nejrůznějších záležitostech, jsou většinou zvyklí urputně prosazovat vlastní názor i mezi vrstevníky, což z nich dělá osobnosti odolné nejrůznějším vlivům včetně alkoholu, kouření nebo drog.
„Děti, které se s rodiči hádají a mají na vše svůj vlastní názor, odolávají mnohem snáze tlaku vrstevníků, než děti neschopné rodičovskému odporu. Drogám a alkoholu tak rychleji podléhají spíše ty děti, od nichž by to jejich okolí neočekávalo,“ tvrdí Joseph Allen z University of Virginia.
Ze vzdorovitých teenagerů podle výzkumu častěji vyrůstají zdatnější vyjednávači. Při hádkách s rodiči se v totiž učí nejen věcné argumentaci, ale i analýze postojů druhé strany a roli rovnocenného partnera v diskuzi.
„Studie jasně ukazuje, že to, co probíhá v rodině, není ničím jiným než tréninkem pro teenagery v pozdější tvrdé realitě. Pokud děti slepě poslouchají rodiče, pak nejspíš slepě poslouchají i ostatní. Když naopak argumentují a diskutují, činí tak i venku a později v dospělém životě,“ dodává profesor Allen.
Ukazuje se tedy, že z neprůbojných dětí častěji vyrůstají slabí lidé bez názoru, kteří sice nemají problémy s autoritami, ale přicházejí tak o možnost řídit si svůj vlastní život.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu