Máte ošklivé dítě? Může za to jeho otec, tvrdí vědci
Na to, jaký bude váš potomek, mají mužské spermie mnohem větší vliv, než se doposud myslelo. Vyplývá to z výsledků studie rakouských vědců. I když si muži mohou pořídit potomka v jakémkoliv věku, neměli by prý s početím příliš otálet.
Většina rodičů je přesvědčena, že jejich dítě je krásnější a šikovnější než ostatní. Samozřejmě že hodnota člověka se neměří fyzickou krásou, a už vůbec ne u dětí. I váš potomek ale jednou vyroste a jeho atraktivitu budou posuzovat jejich potenciální partneři. Ne každý pak při milostných námluvách okamžitě uspěje, protože zkrátka objektivně není příliš přitažlivý.
Rakouští vědci zjistili, že na vzhledu dětí se kvalita otcových spermií podepisuje mnohem víc, než se dosud předpokládalo. A nejen to. Mužům starším 45 let se podle výsledků studie častěji rodí děti s psychickými poruchami a autismem. S přibývajícím věkem totiž roste počet mutací genů ve spermiích.
„Tento efekt je velmi znatelný. Potomci dvacetiletých otců jsou o pět až deset procent atraktivnější než potomci mužů, kterým v době zplození bylo 45 a více let,“ tvrdí vídeňský antropolog Martin Fielder.
Mutace se údajně každých 16 let zdvojnásobují. U spermií dvacetiletého muže jich najdeme přibližně 25. U čtyřicátníka je to asi 65 mutací a kolem šedesátého roku života už více než 130.
Ženy za to nemohou
Podle další studie ženy na své děti přenesou maximálně patnáct genetických mutací bez ohledu na věk. Zdraví a atraktivita dítěte tudíž podle tohoto poznatku závisí převážně na mužských pohlavních buňkách.
Na druhé straně však vědci zjistili, že děti starších otců mají delší telomery, což jsou koncové části chromozomů, které souvisí s dlouhověkostí. To znamená, že i když neoplývají „andělskou“ krásou, alespoň mají šanci užít si mnohem delší život.