Vzpomínáte, jak jste dřív přehrabovali babičciny šperky v naději, že narazíte na skrytý poklad? Zapomeňte na zlaté náušnice a prstýnky. Skutečné jmění možná leží v zaprášené krabici na dně vaší skříně, kam jste před lety uložili nepotřebný dárek.
V dnešní době už nepotřebujete zlatou cihlu ani vzácné umělecké dílo, abyste zbohatli. Stačí mít zastrčený v šuplíku mezi starými ponožkami jeden konkrétní kousek elektroniky. A nejlépe nerozbalený.
Milionový klenot v originálním balení
První generace iPhonu, která spatřila světlo světa v roce 2007, dnes dosahuje na aukčních portálech astronomických částek. Původně prodávaný za pouhých 599 dolarů se nyní na trhu s vzácnými sběratelskými předměty pohybuje v hodnotě přesahující milion korun. Nerozbalené kusy jsou přitom naprostým svatým grálem.


Karen Greenová netušila, že dělá jedno z nejlepších investičních rozhodnutí svého života, když nechala iPhone v původním balení. Důvod byl prostý – telefon fungoval pouze se sítí AT&T, zatímco ona používala Verizon. Položka, která jí léta ležela ve skříni mezi pyžamy, se v únoru 2023 prodala za ohromujících 63 356 dolarů, což dělá zhruba 1,5 milionu korun.
Ovšem i za rozbalený iPhone první nebo druhé generace si můžete přijít na slušné peníze. Na portálu eBay se nyní nabízí třeba tento kousek v přepočtu za 80 tisíc korun.

Rekordy padají jeden za druhým
Stále více sběratelů technologických relikvií investuje do kusů, které formovaly digitální éru. V červenci 2023 byl dokonce zaznamenán prodej za neuvěřitelných 190 000 dolarů, tedy přibližně 4,4 milionu korun. Šlo o vzácný 4GB model, jehož výrobu Apple ukončil pouhé dva měsíce po uvedení na trh.


Zajímavostí je, že ceny strmě rostou. V říjnu 2022 se podobný kousek prodal „jen“ za 40 tisíc dolarů, zatímco o pár měsíců později ceny atakovaly hranici 200 tisíc. Experti očekávají, že vzestupný trend bude pokračovat. Aukční síň LCG Auctions, která tyto dražby organizuje, pravidelně nastavuje vyvolávací ceny na 10 000 dolarů, ale konečné částky je mnohonásobně překonávají.


Možná nastala chvíle prohledat skříně, protože tyto elektronické klenoty se mohou nacházet i v českých skříních. Přece jenom v době uvedení na trh spousta lidí ještě netušilo, co by s takovým smartphonem mohla dělat, a tak ho zastrčila někam hluboko, kde se na něj zapomnělo.
Hodnota technologických artefaktů roste překvapivým tempem a co bylo včera běžným spotřebním zbožím, může být zítra cenným sběratelským kusem. Zvláště když jde o produkt, který odstartoval smartphonovou revoluci.