Lidský věk má nepřekročitelnou hranici, tvrdí vědci. Nový výzkum říká, kolik přesně to je
Foto: Unsplash
Nová studie vědců ze Singapuru a amerického Buffala přinesla nové zjištění o tom, jak moc dlouho může člověk skutečně žít.
Výzkumníci využili při své práci umělou inteligenci a analyzovali zdravotní záznamy několika set tisíc lidí. Do svého bádání zahrnuli kromě věku také vliv nemocí, životní styl a schopnost těla zotavit se z různých poškození.
Mrtví pomáhají i po smrti. Vyřešili choulostivý problém cyklistů a pomohli zdokonalit inkontinenční pásky
5 důvodů, proč kočkám slepota nebrání ve šťastném životě. Neskutečné, co všechno zvládnou
Tělo člověka podle závěrů studie zvládne fungovat maximálně do 120 až 150 let. Vědci sice vyvíjejí léky, které by mohly stárnutí zpomalit natolik, že by se lidé dožívali až 200 let. Takové stáří ale v nejbližší době určitě běžné nebude. Předpokládá se, že lidstvo k němu dospěje až kolem roku 3000.
Výzkumníci, kteří se zabývají stárnutím, jsou přesto optimističtí. Věří dokonce, že někdo překoná dosavadní rekord nejstaršího člověka již v dohledné době. Zatím ho drží Francouzka Jeanne Calmentová, která se dožila 122 let a zemřela v roce 1997.
Donedávna byla nejstarším žijícím člověkem Maria Branyas Morera. Zemřela letos v srpnu ve 117 letech, přežila přitom obě světové války i dvě pandemie – španělskou chřipku a covid. Podle rodiny odešla pokojně ve spánku.
I muži mají pánevní dno. Měli by ho posilovat, aby předešli choulostivým problémům s tělem
Dívka se opakovaně otrávila předmětem, který používáme denně. Teď všechny varuje a radí, co si pohlídat
Za svůj vysoký věk vděčila hlavně klidu a řádu v životě. Vyhýbala se také lidem, které označovala za toxické. Její příběh teď inspiruje vědce k dalšímu bádání, jak prodloužit lidský život. Možná se tedy jednou dočkáme i prolomení hranice 122 let.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují