Kriticky ohrožené volavky císařské se snaží zachránit odborníci z Prahy
Volavka císařská patří k nejohroženějším ptákům planety, na území Bhútánu žije necelých třicet jedinců Foto: Royal Society for the Protection of Nature Bhutan
Zoo Praha pomáhá v Bhútánském království zachránit kriticky ohroženou volavku císařskou. V celém areálu výskytu této velké volavky přežívá již méně než šedesát jedinců, z toho polovina právě v Bhútánu. I tam ji však ohrožuje výstavba hydroelektráren. Proto již před několika lety započaly přípravy projektu na její záchranu, do kterého byla přizvána Zoo Praha.
„Cílem tohoto projektu je odebírat z posledních hnízd volavek císařských část mláďat a vytvořit záložní populaci v lidské péči,“ vysvětluje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a dodává: „Již od roku 2017 proto probíhalo proškolování budoucích bhútánských chovatelů, kteří absolvovali stáže i u nás v Praze. V Bhútánu jsme pomohli také při výstavbě chovné stanice a poskytujeme některé vybavení a materiál. Především však kolega Antonín Vaidl pomáhá pracovníkům bhútánské Royal Society for the Protection of Nature četnými konzultacemi.“
První mláďata volavek císařských byla z jednoho z hnízd odebrána letos v dubnu a přesunuta do nově vybudovaného chovného zařízení v oblasti Changche-Tshirang. Mimochodem, při odběru mláďat byl využit i přepravní box ze Zoo Praha.
„Dvě mláďata se úspěšně aklimatizovala ve venkovní voliéře po přesunu ze zázemí stanice,“ popisuje aktuální situaci kurátor chovu ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl s tím, že i v příštím roce je v plánu odebrat některá mláďata z hnízd, která by v přírodě nepřežila. „I když se vylíhnou třeba čtyři mláďata na jednom hnízdě, přežijí maximálně dvě, většinou jedno. Je to asi již poslední možnost, jak volavku císařskou zachránit,“ dovává Vaidl.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu