Kam vyrazitPetra Domašínská3. října 20182 minuty čtení

Kde se vzali slovenští dráteníci? Odpověď dává nová výstava Národního muzea

Dráteník při práci.

Dráteník při práci.

Jak se měnilo drátenické řemeslo od svých raných počátků až do současné doby? Na to odpoví nová výstava v Národopisném muzeu Národního muzea s názvem Dráteníci a drátenictví.

Postava vandrujícího slovenského dráteníka patří v české kultuře k dobře zažitým romantickým obrazům. Skutečnost je však mnohem pestřejší – drátenictví totiž nebylo jen způsobem obživy chudých řemeslníků, ale vyvinulo se od skromných počátků až k průmyslovým dílnám či umělecké tvorbě. Výstava představuje všechny tyto jeho podoby.

Práce s drátem a plechem byla pro obyvatele Kysucí a některých dalších slovenských regionů důležitým způsobem obživy přinejmenším už od 19. století. Zrodil se tak postupně fenomén slovenského dráteníka, který procházel krajem a nabízel opravy hrnců i drátěné zboží vlastní výroby. V českých zemích se navíc stal romantickým symbolem chudého, ale pracovitého bratra – Slováka.

Řemeslo ale zdaleka nezůstalo u této své jednoduché podoby – šikovní dráteníci začali brzy zakládat dílny, z nichž se někdy vyvinuly skutečné průmyslové podniky. Se svými výrobky slavili úspěchy v mnoha evropských zemích, ale třeba i ve Spojených státech nebo carském Rusku.

Drátenictví přežilo do současnosti

Původní prostá podoba drátenictví během 1. poloviny 20. století postupně zanikla, avšak drátenické dovednosti se uchovaly v některých rodinách či prostřednictvím mistrů lidových řemesel. V dobách, kdy už pro vandrovní dráteníky nezbývalo na světě mnoho místa, dostalo řemeslo spíše uměleckou tvář a pro mnohé lidi se stalo koníčkem.

Výstava Dráteníci a drátenictví v Národopisném muzeu Národního muzea představuje všechny tyto tváře řemesla. Návštěvníci mohou vidět historické drátenické výrobky i náčiní zapůjčené z muzeí v Čadci a Žilině, tvorbu mistrů spojených se slovenským Ústredím ľudovej umeleckej výroby i ukázky z prací současných tvůrců.

Kdy a kde?

Výstava se koná v Národopisném muzeu Národního muzea (Letohrádek Kinských, Kinského zahrada 98, Praha 5) od 29. září 2018 do 6. ledna 2019. Otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 18 hodin. Z technických důvodů má muzeum od 8. do 10. října zavřeno. Základní vstupné činí 70 Kč, snížené 40 Kč, rodinné 110 Kč. Děti do 6 let a osoby s průkazem ZTP a jejich doprovod mají vstup zdarma.

Čtěte také…
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu

Nepřehlédněte

Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu • Žijeme v době, kdy se mění pohled na všechno. I na ty nejtěžší životní okamžiky. To, co bylo dříve tabu, se dnes stává předmětem vášnivých debat. A není divu, stojí před námy těžké otázky, na které musíme hledat odpovědi.

Kostka másla zadarmo. Řetězec bude v pátek uplácet zákazníky, Češi vezmou obchody útokem • Ceny másla v posledních měsících vyletěly do astronomických výšin. To představuje problém zejména v předvánočním čase, kdy každý peče cukroví. Teď ale svitla naděje na levnější máslo.

Dopravní peklo v české metropoli: Kde číhá největší nebezpečí • Řidiči to nemají v hlavním městě jednoduché. Stres, nervozita a nekonečné popojíždění v kolonách se podepisují na jejich psychice. Stále více řidičů při tom přiznává, že se některým místům v Praze záměrně vyhýbají.

Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika • Stále více Čechů a Češek se potýká s vyhrocenými situacemi v práci i doma. Není divu – doba je složitá a nervy mnohdy pracují na plné obrátky. Psychologové přitom varují, že nezvládnutý hněv může mít dalekosáhlé následky.

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční artikl byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.