Pražské zprávyPražskýDEN.cz28. ledna 20183 minuty čtení

Kampaň Suchej únor upozorňuje na problém závislosti. Kdy je člověk alkoholik?

Alkohol představuje problém pro více než milion Čechů.

Muži v Česku jsou ve spotřebě alkoholu na světové špici. Ročně vypijí téměř trojnásobek světového průměrů. Přes 1 milion z nich je ohroženo závislostí a 900 tisíc mužů se napije každý den. V únoru proto proběhne již šestý ročník kampaně na podporu mužského zdraví.

„Suchej únor je tu již tradičně proto, abychom si na jeden měsíc dali odstup od alkoholu. Jsem rád, že je stále více mužů, kteří se zapojují do této akce,“ říká Martin Jára z Ligy otevřených mužů (LOM), která kampaň organizuje. Průměrný český muž totiž vypije za rok 18,6 litru čistého lihu a závislost na alkoholu mu hrozí 3x více než české ženě.

ČTĚTE TAKÉ: Kandidát na primátora Petr Stuchlík končí v politice

Přednosta Kliniky adiktologie 1. LF UK a VFN Prof. Michal Miovský k této problematice říká: „Alkohol a jeho nadměrná konzumace patří k jednomu z největších rizik ohrožujících kvalitu života dnešních mužů. A 23 % českých mužů hrozí závislost díky nadměrné konzumaci alkoholu.“

„Suchej únor je skvělá příležitost, jak zviditelnit téma nebezpečí závislosti na alkoholu, dostat jej do veřejné diskuse a upozornit na tento problém. Samozřejmě sám o sobě mnoho nezmění, ale vede k reflexi, dává k ní šanci. Jeden měsíc je nic, tak je dobré si to „nic“ bez alkoholu zkusit,“ doplňuje Michal Miovský.

Kdy je člověk alkoholik?

Světová zdravotnická organizace uvádí, že rozumná dávka pro muže je zhruba 20 g čistého alkoholu na den (tj. cca 0,5 litru 12 stupňového piva, dvě deci vína nebo 5 cl destilátu) a u žen dokonce o polovinu méně. Pokud dospělý muž vypije denně 60 až 100 gramů alkoholu a žena 40 až 80 gramů, asi po pěti letech většinou dojde k rozvoji těžké závislosti.

Co dělá alkohol se zdravím

Toto jsou největší rizika nadměrného pití alkoholu.

ČTĚTE TAKÉ: Unikátní socha nosorožce mění vzhled a poskytuje výhled do okolí

Rozvrací psychickou pohodu

Alkohol krátkodobě zvyšuje sebedůvěru i prožívání emocí. Dlouhodobé pravidelné užívání ovšem vede k devastaci duševního zdraví a vzniku závislosti. Až 60 % hospitalizací souvisejících s návykovými látkami, se týká psychických poruch způsobených alkoholem.

Zabíjí mozkové buňky

Alkohol mění chemickou rovnováhu mozku a nezvratně ničí mozkové buňky. Snižuje intelektuální kapacitu a zhoršuje motorické funkce, koordinaci pohybů, orientaci v prostoru, rovnováhu, schopnost vidění i vnímání dalšími smysly.

Ruinuje tělesnou schránku

Dlouhodobá konzumace vyšších dávek alkoholu výrazně zkracuje délku života. I umírněné pití zvyšuje riziko mnoha onemocnění, napříkal cirhózy jater nebo rakoviny (slinivky, jícnu, hltanu, tlustého střeva či jater). Alkohol je ovšem nervový jed a v zásadě tedy není v těle místo, které by jeho pití neovlivňovalo.

Zvyšuje riziko náhlého úmrtí

Člověk v akutní opilosti může zemřít z mnoha příčin. Na zástavu dechu či hypoglykemii, vdechnutím vlastních zvratků, ale také třeba vykrvácením (i z malých ran), protože alkohol rozšiřuje cévy a snižuje srážlivost krve. V opilosti hrozí také fatální podchlazení či umrznutí. Notoricky známé jsou případy dopravních nehod, pádů či tragicky končících hospodských šarvátek.

Nepřehlédněte