Kam se Slovanskou epopejí? V úvahu připadá sedm lokalit
Husitský triptych Kouzlo slova z cyklu Slovanská epopej od Alfonse Muchy vystavené ve Veletržním paláci Národní galerie v Praze v roce 2012.
Praha představila místa, kde by mohla být v budoucnu trvale umístěna plátna Slovanské epopeje. Institut plánování a rozvoje hl. m. Prahy (IPR) vybral sedm míst, která doporučuje dále prověřit. Mezi tři nejperspektivnější patří Pankrácké náměstí, Savarin a Ledárny Braník.
IPR zpracoval analýzu, která obsahuje přehled lokalit vhodných pro umístění pavilonu pro soubor pláten Slovanské epopeje malíře Alfonse Muchy. Celkem bylo prověřeno 19 lokalit, z nichž 7 bylo vyhodnoceno jako vhodné k podrobnějšímu prověření.
„Slovanská epopej od svého vzniku čeká na důstojné stálé umístění. Tuto nejistotu ohledně její budoucnosti chceme ukončit, proto jsme zahájili diskusi s odbornou veřejností, které se účastní i potomci Alfonse Muchy. Poslední dva roky společně pracujeme na tom, aby toto velkolepé dílo našlo svůj domov na území hlavního města Prahy, dle přání autora,“ říká Hana Třeštíková, radní pro oblast kultury a cestovního ruchu.
Tři lokality zatím vedou
Hodnocenými kritérii byla například dostupnost, odhadovaná složitost a časová náročnost procesu přípravy, přínos pro danou lokalitu i ideový soulad s dílem. Každá lokalita má v dokumentu svou vlastní kartu, ve které jsou uvedené základní informace (např. stručný popis, vlastník nebo jak je dané místo vedeno v platném územním plánu a v Metropolitním plánu) i hodnocení podle jednotlivých kritérií.
Jako jednu z nejvhodnějších variant dokument doporučuje Pankrácké náměstí, jehož pozemky vlastní z větší části Kongresové centrum Praha (s akcionáři Českou republikou a hlavním městem Prahou). Mezi další vhodná místa se řadí i objekty Savarin a Ledárny Braník, které jsou ve vlastnictví soukromém. V případě výběru jedné z těchto dvou lokalit by tak bylo třeba ještě nastavit formu spolupráce s vlastníky.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu