Jaro je za dveřmi. V expozici plazů v pražské zoo probíhají bouřlivé námluvy
V unikátní středoasijské pouštní expozici zvané Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů, teď mohu návštěvníci vidět opravdové známky jara. Na snímku pár agamek písečných; samec v dominantní póze, samice odmítající páření.
Návštěvníci pražské zoologické mohou v těchto dnech vidět opravdové známky jara. Konkrétně v unikátní středoasijské pouštní expozici Kattakum, která se nachází v Pavilonu šelem a plazů. Ještě zhruba dva až tři týdny tam bude probíhat období intenzivních námluv a bojů samců o samičky.
„Během období zimování, tedy v prosinci a v lednu, udržujeme v expozici Kattakum 13 stupňů Celsia. Teď se nám její obyvatelé ze zimního spánku probudili, v expozici jsme proto vypnuli klimatizaci, rozsvítili všechna světla a zapnuli topné kameny, čímž jsme jim zase prodloužili den,“ vysvětluje kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský.
Opětovné rozsvícení a postupné prodlužování délky dne vybudilo citlivé pouštní živočichy zvyklé na časné a rychlé jaro k mnoha zajímavých projevům.
Návštěvníci tak mohou sledovat právě probíhající námluvy, během nichž se samci pouštních ještěrů často „odívají“ do pestrého zásnubního šatu a vábí samičky poskakováním nebo stáčením ocásků. Zajímavou podívanou představují také souboje o samice, ritualizovaná kousání i páření.
V expozici žije celkem sedm druhů středoasijských ještěrů (například trnorep mezopotámský, agama stepní nebo agamka písečná) a každý se honosí specifickým rituálem.
Kromě nich Kattakum obývají také želvy stepní. Jedinečná expozice tak nejen že skýtá velmi atraktivní podívanou, ale právě zde se také odehrály některé světově významné prvoodchovy.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu