Kam vyrazitPetra Domašínská2. února 20182 minuty čtení

Jaké bylo české školství před 100 lety? Přijďte na unikátní výstavu!

Unikátní výstava přibližuje české školství 1. poloviny 20. století.

Unikátní výstava přibližuje české školství 1. poloviny 20. století.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského připomíná 100. výročí vzniku Československa výstavami „Nová škola v nové republice“ a „Tady nová republika“. Výstavy jsou pro veřejnost přístupné od 1. února do 31. prosince 2018.

Představa školy v době první republiky se překrývá se slavnými filmovými komediemi „Škola základ života“ a „Cesta do hlubin študákovy duše“. Výstava „Nová škola v nové republice“ však veřejnosti odhaluje méně známé podrobnosti meziválečného školství. Snahou výstavy je přiblížit stav školství na Slovensku a Podkarpatské Rusi, který se značně lišil od rozvinuté školské sítě v Čechách a na Moravě. Dále jsou to především snahy o změnu stylu výuky spjaté s profesorem Václavem Příhodou – tzv. příhodovská reforma, která začala být testována v roce 1929. Soustředila se především na nahrazení frontálního způsobu výuky a aktivizaci žáků, kteří si vyhledávali informace, učili se samostatně a podíleli se i na samosprávě školy.

ČTĚTE TAKÉ: Nová výstava připomíná hrdinství českého národa během Pražského povstání

Méně známou kapitolou meziválečného školství je činnost řady pedagogických osobností v oblasti sociální péče – spisovatel a učitel Eduard Štorch organizoval pro děti mj. lyžařské zájezdy, Anna Hlavatá-Pokorná působila mezi dětmi ze sociálně slabých rodin v pražských Holešovicích či Přemysl Pitter byl obdobně činný na pražském Žižkově. Připomenuta je i osobnost Františka Bakuleho, který svou profesní kariéru zasvětil především práci s tělesně postiženými.

K vidění budou unikátní učební pomůcky

Na výstavě jsou prezentovány ojedinělé předměty z bohaté sbírky Národního pedagogického muzea a knihovny J. A. Komenského, jako např. závěsná textilie dokumentující výuku na Volné škole práce na Kladně, výrobky chovanců Bakulova ústavu či fotografie z tzv. pokusných škol. Jeden z nejzajímavějších předmětů – školní korouhev vyrobenou v roce 1933 – pak zapůjčilo malostranské Gymnázium Jana Nerudy. Vedle těchto unikátů se návštěvníci seznámí i se školními pomůckami a potřebami, které se v této době používaly.

ČTĚTE TAKÉ
2. 2. 1868: Jak se žilo ve vězení za císaře pána? Trestanci museli tvrdě makat!

Součástí výstavy je i filmová smyčka s ukázkami z prvorepublikových filmů ze školního prostředí, načtené vzpomínky žáků, studentů i pedagogů a fotokoutek, kde se návštěvníci mohou vyfotografovat v dobovém oblečení. Výstava je pak doprovázena menší výstavou „Tady nová republika“, která návštěvníky krátce seznamuje se základními údaji o meziválečném Československu. Tato výstava je připravena i k zapůjčení pro školy, a to jak ve fyzické, tak elektronické formě. Pro školy jsou k výstavě připraveny vzdělávací programy. K dispozici jsou i informační brožurky o československém meziválečném školství a povinné školní docházce, dále pak i tři nové tematické pohlednice.

Kdy a kde?

Výstava probíhá až do konce roku v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského (Valdštejnská 160/18) na Malé straně. Otevřeno je od úterý do neděle od 10 do 17 hodin. Vstupné činí 60 Kč, snížené 30 Kč.

ČTĚTE TAKÉ: Historická linka 41 se vrací do ulic Prahy. Kdy se s ní můžete svézt?

Nepřehlédněte