Jak na zimu zabezpečit chatu proti zlodějům? Odborník varuje před nejčastějšími chybami
Mnoho lidí zná ten nepříjemný pocit, když na své chatě na jaře objeví poškozený zámek nebo rozbité okno. To bývá signálem, že chatu navštívil zloděj. Právě zimní období patří co do počtu těchto vloupání k nejhorším. V roce 2017 policie evidovala celkem 1 768 vloupání do chat. Reálné číslo bude s velkou pravděpodobností vyšší, než uvádějí statistiky, řada majitelů vloupání na policii nehlásí. Před posledním odjezdem po sezoně by tak měl každý majitel chatu co nejlépe zabezpečit a řádně zazimovat. Nejen zloděj umí napáchat škodu. Potrápit můžou i myši nebo sníh.
„Pro většinu chatařů je zazimovávání každoroční rutinou. I přes to lidé stále dělají chyby a na jaře je pak často čeká nepříjemné překvapení. Vloupání je jedním z nich. První zásadou, jak minimalizovat škody, je odvoz všech cenností a nejlépe i zahradní techniky. Ta je často pro nenechavého zloděje velkým lákadlem. Rozhodně je třeba chatu mechanicky co nejvíce zabezpečit. Okenice zabedněte a opatřete zámkem, od věci není ani mříž na dveřích,“ radí generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol Evžen Korec a nabádá, aby chataři neulehčovali zlodějům práci. „Nenechávejte nikdy kolem chaty povalovat pracovní nářadí,“ upozorňuje Korec.
Větší škody než na odcizeném majetku jsou většinou na samotné chatě. „Výměna zámku, celých dveří, nebo zasklení okna se může hodně prodražit. Pokud nemůžete čas od času zkontrolovat chatu vy sami, požádejte o to někoho, kdo bydlí v okolí. Občasný ruch kolem chaty může zloděje vylekat a od vloupání odradit. Vyplatí se také před odchodem všechno vyfotit, jak interiér, tak venkovní zabezpečení chaty. V případě vloupání to usnadní a urychlí komunikaci s policií i pojišťovnou,“ podotýká Korec.
Ne vždy však škodí zloději. Nepříjemnosti mohou v opuštěné chatě způsobit i myši, které v zimně pátrají po potravě. Na chatě proto nenechávejte žádné jídlo, které by pro ně mohlo být lákadlem. Ušetříte si námahu s úklidem a dezinfekcí celé chaty, myši umí udělat velký nepořádek. „Chatu proto zkontroluje a v dostatečném předstihu před zimou opravte všechny díry, a to nejen kvůli myším, ale i dešti a sněhu. Nevětraná, vlhká chata je ideální prostředí pro plíseň. Vyčistěte okapy, aby sníh mohl při táni ze střechy bez problémů odtékat. Nezbytné je také vypnout elektřinu a vypustit vodu. Ta by v případě zmrznutí mohla vlivem roztažnosti potrhat potrubí, nebo zničit boiler,“ dodává Korec.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují