Hostivařská přehrada potřebuje 115 milionů korun, aby ochránila Pražany před povodní
Radní Libor Hadrava navštívil Hostivařskou přehradu.
Hostivařská přehrada, zprovozněná v roce 1963, je nejvýznamnějším vodním dílem na území Prahy. Dříve byla využívána převážně k rekreaci. Dnes však slouží i k vyrovnání průtoků pod přehradou, čímž výrazně přispívá k ochraně obyvatel města v případě povodňových událostí.
„Pro hlavní město Prahu je prioritou zajištění plné funkčnosti a vysoké bezpečnosti tohoto vodního díla. Proto průběžně monitorujeme celkovou kondici přehrady, ale také investujeme do moderního zabezpečení vodního díla. Tato investice je konkrétním příspěvkem k ochraně obyvatel metropole,“ uvedl Libor Hadrava, radní hlavního města Prahy pro bezpečnost a kriminalitu.
Radní Hadrava v úterý 30. ledna navštívil přehradu Hostivař v doprovodu správců přehrady, pracovníků organizace Lesy hl. m. Prahy, aby zkontroloval postup prací na výstavbě nového velínu. Ten po uvedení do provozu v polovině tohoto roku mimo jiné zajistí přímé spojení s operačním střediskem krizového řízení města. Náklady na tuto investici představují 3 950 000 Kč.
Další investice jsou nutné
Radní Hadrava se přímo v terénu seznámil také s projektem výstavby dodatkového bezpečnostního přelivu, který ochrání zemní sypanou hráz před eventuálním poškozením, k němuž by mohlo dojít při přelití hráze.
„Podstatný krok ke zvýšení bezpečí Pražanů, žijících v údolí Botiče, učinilo současné vedení města, když prostřednictvím své příspěvkové organizace Lesy hl. m. Prahy získalo územní rozhodnutí pro stavbu dodatkového bezpečnostního přelivu na vodním díle Hostivař. Význam této skutečnosti dokládá samotný fakt, že vodohospodářské předpisy ukládají doplnění takového kapacitního přelivu již od roku 2002,“ doplnil Libor Hadrava.
Předběžný odhad nákladů na vybudování bezpečnostního dodatkového přelivu hráze Hostivařské přehrady je 115 mil. Kč.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu