Holky versus kluci. Výzkum ukázal, které pohlaví rodiče upřednostňují
Dcera, nebo syn? Kdo dostane víc?
Většina rodičů říká, že miluje všechny své děti úplně stejně. Mezi potomky prý nedělají rozdíly a za všech okolností se snaží rozdávat lásku a péči rovnoměrně a spravedlivě. Je to však skutečně pravda? Podle vědců máme tendenci jedno z pohlaví upřednostňovat. A nemusí se to týkat jen rodin, ale třeba i pracovních kolektivů.
Výzkumníci z americké Rutgers School of Business se rozhodli prověřit, zda matky upřednostňují své dcery a otcové naopak své syny. Přestože 91 procent rodičů tvrdí, že mezi dětmi žádné rozdíly nedělá, výsledky výzkumu říkají něco jiného.
Ukázalo se, že v rodinách, kde vyrůstají zároveň chlapci i dívky, má každý rodič tendenci utrácet více peněz za potomka stejného pohlaví. Otcové se tak snaží dopřát větší materiální komfort chlapcům, zatímco matky v tomto ohledu myslí především na dívky.
Jak výzkum probíhal
Účastníkům bylo řečeno, že jedno z jejich dětí má obdržet státní dluhopisy ve výši 25 amerických dolarů. Většina matek se rozhodla věnovat peníze dcerám, zatímco otcové by je dali spíš synům. Stejně dopadla i otázka, kterému dítěti by v případě úmrtí odkázali větší část dědictví.
Jako odměnu za vyplnění dotazníku následně všichni rodiče dostali poukázku na jeden školní batoh. Asi vás nepřekvapí, že 75 % matek si vybralo dívčí batoh, zatímco 87 % otců zvolilo batoh pro chlapce.
Podobný experiment byl následně proveden v Indii, aby se zjistilo, zda se tato rodová zaujatost vyskytuje i v jiných kulturách. Výsledky dopadly naprosto shodně.
Proč to tak je?
Podle profesorky Kristiny Durante z Rutgers School of Business je vysvětlení jednoduché. Každý rodič se ve svém potomkovi tak trochu sám vidí. Není proto zvláštní, že se více identifikuje s dítětem stejného pohlaví.
Z výše zmíněného vyplývají i praktické důsledky na rodinný život. Pokud například o financích v rodině rozhoduje žena, mohou z toho profitovat především dcery, zatímco synové tzv. „spláčou nad výdělkem“.
Podobná zaujatost se ale nemusí týkat jen rodin. V pracovních kolektivech vedených muži mají obecně ženy mnohem menší šanci na povýšení. A platí to samozřejmě i naopak.