Festival pouličního umění Praha Žije Hudbou nabídne zahraniční hvězdy i amatérské muzikanty
Festival Praha Žije Hudbou už po čtvrté rozezní v pátek 7. a v sobotu 8. června ulice, náměstí i parky v centru Prahy. Na 150 umělců během stovek vystoupení na více než 30 různých místech vnese do hlavního města radost z hudby. Centrem festivalového dění budou scény na Karlově náměstí, u Quadria a na Jungmannově náměstí. Festival nabídne i novou hudební „Sedmičkovou“ trasu na Praze 7, která povede od „Stalina“ přes Letenské náměstí a Vltavskou až ke Cross square, kde bude další z hlavních stageí.
Vedle ozvučených scén mohou Pražané i návštěvníci hlavního města natrefit na 25 dalších místech tzv. buskerpointech na desítky dalších pouličních muzikantů. Mezi účinkujícími figuruje celá řada zajímavých zahraničních hostů v čele s hvězdou světových festivalů včetně Glastonbury, britským beatboxerem a multiinstrumentalistou THePETEBOXem.
Vedle něj vystoupí například belgická muzikantka Esinam, která míchá africkou hudbu a jazzem a progresivní elektronikou, americký MC Afu-Ra nebo skotská písničkářka Natasha Cook Jenkins, kterou si pro spolupráci vybral legendární Bowieho producent Tony Visconti. V pražských ulicích ale natrefíme i na domácí DVA, Vladimíra 518, Muchu, Pio Squad, Ondřeje Rumla, Noisy Pots a řadu dalších. Všechny koncerty jsou zdarma, příspěvky mohou posluchači házet muzikantům do klobouku.
„Praha je město plné kultury, ale v ulicích tomu tak není. Ve veřejném prostoru podle našeho názoru stále chybí kvalitní živé umění, které zlepšuje atmosféru města. Festival Praha Žije Hudbou vznikl s cílem podpořit pouliční umělce a pomoci vybojovat lepší podmínky pro jejich účinkování,“ vysvětluje za pořadatele Jan Gregar. Maskotem i průvodcem festivalu je Uličník.
Hudba patří do ulic
Busking je nedílnou součástí hudební kultury, jeho kořeny bychom mohli hledat u středověkých potulných komediantů i kramářských písní 19. století. Jakou pouliční zpěvačka začínala Edith Piaf, busking otevřel kariéru Amandě Palmer i současné hvězdě šansonu ZAZ. Na ulici s kytarou hrával Bob Dylan a buskingem se ještě před pár lety živil i Ed Sheeran, dnes vyprodávající haly a stadiony.
Busking je zejména prostředkem kultivace veřejného prostoru i celé městské komunity. Toho jsou si pořadatelé festivalu Praha Žije hudbou vědomi, a proto se od roku 2016, kdy se podmínky pro pouliční umění v Praze zpřísnily, systematicky věnují práci pro zlepšení podmínek pro ty, kteří do ulic, parků a náměstí vnášejí kreativitu, radost a krásu.
Vedou jednání na úřadech a Magistrátu Hlavního města Prahy předkládají konstruktivní návrhy pro úpravu pravidel pro pouliční produkce. Festival Praha Žije Hudbou potvrzuje, že to je potřebná a smysluplná práce.
Zapojit se může každý
Do hudebního programu festivalu se můžou stále zapojit i další buskeři nebo ti, co si chtějí jen hraní na ulici vyzkoušet. Stačí se přihlásit na webových stránkách www.prahazijehudbou.cz, kde naleznete i další podrobnosti o akce. Pořadatelem festivalu Praha Žije Hudbou je Nerudný fest.cz, který stojí, mimo jiné za mezinárodním festivalem Mladí ladí jazz, Student Festem, Festivalem svobody a dalšími projekty.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu