Pražské zprávyKristián Vích4. února 20193 minuty čtení

Epidemie spalniček řádí v Praze. Nepodceňujte příznaky, varují hygienici

V minulém týdnu bylo v Praze zaznamenáno celkem 12 nových, laboratorně potvrzených případů onemocnění spalničkami. Informovala o tom Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP). V průběhu celého měsíce ledna v metropoli spalničkami nově onemocnělo 35 lidí. Již od roku 2018 v hlavním městě probíhá epidemický výskyt spalniček. Za rok 2018 pražští hygienici evidovali 103 nemocných.

„Spalničky patří mezi jedno z nejvíce nakažlivých onemocnění. Uvádí se, že jeden nemocný může nakazit až 18 vnímavých osob. Vzhledem k tomu, že se jedná o onemocnění přenášené vzduchem, lze se nákaze jen obtížně bránit. Při výskytu onemocnění je tedy třeba ověřit, zda osoby v kontaktu s nemocným mají protilátky a jsou před onemocněním chráněny. Pokud ano, pak nejsou nijak omezovány. Osoby, které chráněny nejsou a byly v přímém kontaktu s nemocným se musí podrobit karanténě. Karanténa trvá od 7. do 21. dne ode dne posledního kontaktu s nemocným. Takto je stanovena karanténa proto, že onemocnět člověk může nejdříve 7. den po kontaktu s nemocným a nejpozději 21. den po kontaktu. Obvykle většina lidí onemocní okolo 10. až 14. dne ode dne posledního kontaktu s nemocným. Nemocný člověk je infekční 1 den před výskytem prvních obtíží a 4 dny před a 4 dny po výskytu exantému,“ varuje MUDr. Zdeňka Jágrová, pověřená zastupováním ředitele Hygienické stanice hl. m. Prahy.

ČTĚTE TAKÉ: V Česku se narodilo první dítě z transplantované dělohy

Osoby, které již spalničky prodělaly, znovu onemocnět nemohou. Ze zkušeností HSHMP v roce 2018 vyplývá, že prokazatelně jsou chráněny i děti do 18 let věku, které byly očkovány dvěma dávkami očkovací látky.

„S očkováním proti spalničkám v ČR se započalo roce 1969, nejprve se podávala pouze jedna dávka očkovací látky, která dnes již nezaručuje ochranu. Proto u osob ve věku 30 až 50 let již nelze v plném rozsahu ochranu navozenou očkováním odhadnout, je třeba, aby bylo provedeno vyšetření protilátek. V ČR poklesla proočkovanost pod žádoucích 95 %, a proto je zde nyní možnost nákazy tímto onemocněním,“ vysvětluje MUDr. Zdeňka Jágrová

Projevy onemocnění

Spalničky jsou vysoce nakažlivé virové infekční onemocnění šířící se vzdušnou cestou kapénkami nebo přímým kontaktem s infikovanými slinami či hleny. Onemocnění začíná horečkou, kašlem, rýmou, světloplachostí a zarudnutím očních spojivek. V ústech na sliznici tváří se mohou objevit bělavé tečky se zarudlým okolím. Čtvrtý až pátý den je patrná sytě červená až fialová vyrážka, která začíná na záhlaví a šíří se na obličej, krk, břicho a končetiny.

„Vzhledem k tomu, že spalničky jsou označovány za dětskou nemoc, bývá onemocnění u dospělých odhaleno později, a spalničky jim tak mohou způsobit vážnější problémy. Onemocnění může zkomplikovat zápal plic, zánět středního ucha, vedlejších dutin nosních nebo zánět mozku. U neočkovaných a oslabených jedinců může průběh onemocnění v extrémních případech skončit až fatálně. Na spalničky není žádný specifický lék. Léčí se pouze projevy onemocnění – horečka a další nepříjemné symptomy,“ říká MUDr. Jágrová

ČTĚTE TAKÉ: Přibývá dětí s cukrovkou. Za posledních 20 let se jejich počet ztrojnásobil

Nemoc se šíří v celé Evropě

V Evropské unii se loni spalničky vyskytovaly ve 20 státech, nejvíce zasáhly Rumunsko (5 376 případů) Francii (2 902 případů), dále Itálii a Řecko. Podle dosavadních hlášení v Evropě v roce 2018 spalničkám podlehlo 35 osob. Jednou z nejvíce postižených zemí spalničkami na evropském kontinentu je Ukrajina, která v roce 2018 hlásila 54 000 případů onemocnění a 16 úmrtí.

Nepřehlédněte