Domácí svařák snadno a rychle. Pozor na výběr odrůdy a teplotu varu
Vůně horkého vína svařeného s kořením patří neodmyslitelně k předvánočnímu období. Protože ale stále platí zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti, letos si ho budeme muset připravit doma. V tomto článku vám poradíme, jak na to.
Základem každého lahodného svařáku je pochopitelně víno. Zde záleží především na vaší chuti a preferencích. Vybírejte kvalitní vína, ideálně suchá nebo polosuchá a s ovocným charakterem. Jejich aroma se totiž po přidání koření nevytratí.
Na odrůdě záleží
Chuť horkého nápoje může pokazit také vysoký obsah kyselin a tříslovin. Nevhodná jsou v tomto ohledu především bariková vína, dozrávající v dubových sudech. Při tomto procesu dochází k nasycení tříslovin. Výrazná chuť šťavelových se při zahřátí zvyšuje a ve svařáku by mohla nepříjemně dominovat.
Jelikož víno budeme vařit, není nutné vybírat v obchodě nejdražší lahve. Postačí obyčejné stolní nebo zemské mladé víno, například Rulandské modré nebo Merlot. Pro bílé svařené víno použijte jemně trpké odrůdy, například Müller-Thurgau, Sylvánské, Rulandské šedé nebo ryzlink.
Bez koření to nepůjde
Dochucení vína je opět na vašich osobních preferencích. Nejběžnější kombinací je hřebíček se skořicí a citronovou nebo pomerančovou kůrou. K dalšímu dochucení můžete použít také zázvor, bobkový list, badyán, nové koření nebo růžový pepř. Svařák s nimi ale bude poněkud trpký. Sladších chutí docílíte naopak vanilkou, kardamomem, fenyklovými nebo koriandrovými semínky, muškátovým květem nebo bobulemi jalovce.
Křupavoučký řízek pro štědrovečerní tabuli připravíte snadno a hravě
Mějte ovšem na paměti, že čím více druhý koření použijete, tím více budete muset svařák dosladit. Nápoj totiž jinak rychle ztrpkne. Kromě cukru můžete použít med, marmeládu, agávový sirup nebo ovocné šťávy.
Svěží chuť bude mít svařák po přidání plátku citrusu. K dokonalosti nápoj vyladíte přidáním sušené švestky, jablka nebo hrušky. Přidat můžete i brusinky, rozinky, bezinky nebo borůvky.
Víno se nesmí vařit
Velmi zásadní při přípravě svařeného vína je teplota. Nikdy ho nezahřívejte na více než 80 stupňů, jinak se začne odpařovat alkohol a vytrácet ovocné aroma. Ideální doba svařování je zhruba 5-7 minut.
Pokud se po svařáku nechcete příliš opít, můžete ho bez obav naředit vodou. Pravda, cíno sice trochu ztratí na chuti, ale bohatě vám to vynahradí koření.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu