Cvičením proti roztroušené skleróze. Do maratonu nepřetržitého cvičení se zapojily stovky lidí
Více něž 440 lidí z Prahy a okolí přišlo podpořit pacienty s roztroušenou sklerózou. V pátek a v sobotu se cvičením zapojili do osmého ročníku čtyřiadvacetihodinového Maratonu s roztroušenou sklerózou (MaRS). Z dobrovolných příspěvků vybrali organizátoři přes 62 tisíc korun, které poputují na fyzioterapii a nákup rehabilitačních pomůcek pro nemocné.
Do letošního MaRSu se zapojilo 29 měst z celé republiky i zahraničí. V Praze v centru FitnessAction si sportovní nadšenci dávali do těla nepřetržitě celých 24 hodin. Pomocí telemostu se propojili s dalšími městy po celé republice i v zahraničí a vzájemně se povzbuzovali. V pražské Fyzioklinice cvičili lidé už o den dříve.
Hlavním cílem MaRSu je motivovat nemocné k pravidelnému pohybu, jenž je velmi důležitou součástí léčebného režimu, protože zmírňuje příznaky nemoci. Organizátorem akce je Nadační fond IMPULS.
„U lidí s roztroušenou sklerózou, kteří pravidelně cvičí, můžeme pozorovat zlepšení svalové síly, snížení únavy, pacienti jsou ve větší psychické pohodě a celkově se jim zlepšuje kvalita života,“ vysvětluje fyzioterapeutka Klára Novotná a doplňuje: „Účastníci maratonu se zapojili do kruhového tréninku, skupinových relaxačních cvičení, jógy nebo Tai Chi a procvičili si paměť. Pacienti se mohli poradit s fyzioterapeutem, jaké cvičení je pro ně nejvhodnější, a vyzkoušet si cviky na zlepšení jemné motoriky.“
Letos v Praze přišlo pacienty cvičením podpořit přes 440 lidí, výtěžek z dobrovolných příspěvků se vyšplhal přes 62 000 korun. Výtěžek z akce použijeme na nákup rehabilitačních pomůcek pro pacienty.
O roztroušené skleróze
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému, jehož příčina není doposud známa. Toto onemocnění propuká většinou v mladším věku, častěji postihuje ženy. Pro RS je typické střídání období záchvatů (atak) a období zdánlivého klidu. Tento proces je nepředvídatelný, a proto i léčba či prevence je těžká.
Na celém světě trpí nemocí 2,5 miliónu lidí, v Česku se odhaduje počet pacientů na 20 tisíc. Nemoc se vyskytuje hlavně ve středních a chladnějších zeměpisných šířkách. Rizikovými faktory nemoci jsou kromě genetické dispozice i Epstein-Barrové virus, kouření a nedostatek vitaminu D.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu