Pražské zprávyKristián Vích27. listopadu 20192 minuty čtení

Cukrovarnický palác v centru Prahy se mění na luxusní hotel

Cukrovarnický palác na Senovážném náměstí.

Developerská společnost UBM Development ohlásila uzavření dohody se sítí luxusních hotelů Hyatt na otevření vůbec prvního hotelu tohoto řetězce v Česku. Andaz Prague, nesoucí jméno jedné z jeho značek, vdechne život opuštěnému Cukrovarnickému paláci na pražském Senovážném náměstí. Luxusní lifestylový hotel o 175 pokojích by měl své první hosty přivítat v roce 2022.

Andaz Prague se stane jedním z prvních luxusních lifestylových hotelů v české metropoli. Jelikož budova Cukrovarnického paláce na Senovážném náměstí je od roku 1993 kulturní památkou, designéři s ní musí pracovat mimořádně citlivě. Zachována tak zůstanou například původní okna, dveře, plastické výzdoby a krby.

ČTĚTE TAKÉ: Oprava Jiráskova mostu částečně omezí dopravu

Budouví podoba jednoho z pokojů hotelu Andaz Prague. Foto: UBM Development

„Náš tým designérů sice sídlí v Madridu, do Prahy jsme ale často jezdili studovat její bohatou historii plnou příběhů, abychom mohli vytvořit interiéry oživující mýty a legendy, které tvoří samotnou identitu tohoto města,“ říká Garrett Robbins ze studia Brime Robbins.

Autoři návrhu například používali paletu barev propůjčenou z pastelových fasád domů v sousedství paláce. Kromě 175 luxusních pokojů Andaz Prague nabídne různé gastronomické provozy, přibližně 450 metrů čtverečních prostor pro eventy, fitness, spa a 30 parkovacích míst. Z původní zasedací místnosti vedení Asekuračního spolku umístěné v můstku vedoucímu k Jindřišské věži se stane konferenční místnost. Nový účel historicky cenných prostor tak bude velmi podobný tomu původnímu.

„Praha se stala populární destinací, a to zejména po sametové revoluci před 30 lety,” poznamenává Takuya Aoyama, viceprezident rozvoje v Hyattu. A dodává: „Toto město, které patřilo Mozartovi, Muchovi a Hrabalovi, i nadále láká lidi, aby prozkoumávali jeho klenoty. Máme radost, že díky Andaz Prague bude naše značka zastoupená ve třech městech bývalého Rakousko-Uherska – Vídni, Budapešti a Praze, a navíc vyhovíme místní poptávce po luxusu.“

Rekonstrukce Cukrovarnického paláce je v plném proudu. Foto: PražskýDEN.cz
Rekonstrukce Cukrovarnického paláce je v plném proudu. Foto: PražskýDEN.cz
Rekonstrukce Cukrovarnického paláce je v plném proudu. Foto: PražskýDEN.cz
Rekonstrukce Cukrovarnického paláce je v plném proudu. Foto: PražskýDEN.cz

Bohatá historie budovy

Cukrovarnický palác vyrostl v letech 1912 až 1916 na místě obytných domů. Pro Asekurační spolek průmyslu cukrovarnického budovu navrhl architekt Josef Zasche. Na stavbě se významně podílel i Matěj Blecha. Autor bohaté plastické výzdoby kubisticko-klasicistního stylu není znám. Plastiky na průčelí vytvořil německý sochař Franz Metzner.

ČTĚTE TAKÉ: Seifertova ulice se má proměnit. Hledají se architekti

Honosná kancelářská budova řadu let sloužila pro účely ministerstva výživy. Během srpnové okupace v roce 1968 zde provizorně přebývali poslanci Národního shromáždění. Po sametové revoluci byl palác sídlem Investiční a poštovní banky (IPB), která zkrachovala v roce 2000. Od té doby budova čekala na své další využití.

Nepřehlédněte