Chodíte s narcisem? Odhalte ho dřív, než vám udělá ze života peklo
Narcismus postihuje ženy i muže.
Narcistní lidé mají schopnost získat si ve velmi krátké době vaše srdce. Zpočátku jsou okouzlující, hodní, něžní, laskaví – zkrátka dokonalí. Z dlouhodobého hlediska ovšem vztah s takovým člověkem není žádná výhra. Jak narcise poznat a proč si na ně dávat dobrý pozor?
Psychologové označují narcimus za poruchu osobnosti, která se projevuje přehnanými představami jedince o vlastní důležitosti a privilegovanosti, a to i bez ohledu na skutečné výsledky jednání. Častým projevem je arogantní chování, nedostatek empatie a vyžadování nepřiměřeného obdivu okolí. Typický narcis se ve svých fantaziích zabývá nekonečnými vlastními úspěchy, mocí, krásou a podobně, přičemž druhé lidi využívá jen k dosahování vlastních cílů.
V řecké mytologii byl Narcis pohledný mladý muž, který tak dlouho odmítal všechny nápadnice, až se nakonec zahleděl do svého vlastního obrazu ve vodě a zemřel sám na neopětovanou lásku. Podobných narcisů chodí po světě mnoho i dnes.
Když ptáčka lapají…
Narcisté jsou zpočátku extrémně přitažliví. Při námluvách udělají všechno možné i nemožné, jen aby si vás získali a vy jste jim zcela propadli. Zbraně, které k tomu využívají, jsou zákeřné, ale přesto mohou zpočátku protějšku imponovat. Patří k nim časté, intenzivní a až nepřiměřené projevování falešných citů, obdivu, péče a pozornosti.
Jak ale správně tušíte, milostné motivy narcistů nejsou vůbec altruistické. Jejich jediným cílem je dostat se vám pod kůži, do hlavy a do srdce, a přimět vás, abyste je milovali nejméně tak, jak oni milují sám sebe. Skutečné lásky a vzájemnosti se od nich nikdy nedočkáte. Časem vás nakonec začnou zcela ovládat, manipulovat s vámi a ze života vám udělají peklo. Stane se z vás pouze jakýsi ozdobný přívěsek na klíče.
„Opravdově miluje jen ten, co oplátkou nic nečeká.“
— Antoine de Saint-Exupéry
Varovné signály
Po lidech, kteří uvíznou ve spárech narcisů, se vyžaduje přesně to, čím byli při námluvách zahlcováni – nekonečná oddanost, obdiv, lichotky, pozornost… Vše ostatní vaše myšlenky, touhy a potřeby narcise nikdy nezajímají. A pokud ano, tak to jen zdařile předstírá. I z tohoto důvodu se ovšem takové vztahy často rozpadají a nemají šanci na dlouhodobé trvání. Dalším problémem je, že když už si vás narcis jednou úspěšně omotá kolem prstu, můžete se spolehnout, že velmi brzy začne „lovit“ další oběti své samolibé touhy.
Pokud začínáte mít podezření, že váš zdánlivě úžasný partner není tak úplně úžasný, jak se vám původně zdálo, důvěřujte především svému instinktu a zohledněte i nezaujatý pohled blízkých přátel, kterým na vás skutečně záleží. Dobrým vodítkem může být také americká klasifikace pro diagnózu duševních chorob DSM. Ta určuje narcismus devíti příznaky, přičemž skutečná porucha nastává, pokud je splněno aspoň pět z nich.
- 1. Osoba přeceňuje vlastní důležitost a schopnosti. Vyžaduje, aby ji tak hodnotili i ostatní.
- 2. Ve fantazii se zabývá nekonečnými vlastními úspěchy, mocí, krásou a podobně.
- 3. Je přesvědčena o vlastní výjimečnosti a jedinečnosti, takže jen výjimeční lidé ji mohou pochopit a jen s takovými se může stýkat.
- 4. Vyžaduje nepřiměřený obdiv ostatních.
- 5. Nárokuje si výjimečné zacházení nebo automatické plnění svých přání a představ.
- 6. Využívá druhých jen k dosahování vlastních cílů.
- 7. Není schopna rozeznat potřeby a city druhých.
- 8. Často závidí a bývá přesvědčena, že druzí závidí jemu.
- 9. Chová se arogantně a přezíravě.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu