Cestovní ruch v Česku vydělal 295 miliard korun
Česká ekonomika profituje z pozitivního vývoje cestovního ruchu. V roce 2018 v tomto oboru pracovalo 240,6 tisíce osob a tvořil 2,9 % HDP. Finanční přínos z turismu na našem území se zvyšuje nepřetržitě od roku 2011. Vyplývá to z dat, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
Celkový objem výdajů za cestovní ruch v roce 2018 podle ČSÚ dosáhl 294,7 miliard korun. Jedná se o souhrnný ukazatel poptávky všech návštěvníků, kteří trávili svou dovolenou v Česku. V meziročním srovnání byl zisk oproti roku 2017 o 0,8 % vyšší.
Příjezdový cestovní ruch reprezentovaný zahraničními návštěvníky tvořil více než 57 % (168,5 mld. Kč). Zbývající dvě pětiny finančních prostředků generovali tuzemští návštěvníci prostřednictvím domácího cestovního ruchu (126,2 mld. Kč).
„Českou republiku v roce 2018 navštívilo 36,3 milionu zahraničních hostů. Obdivují především naše památky a přírodu, ale rádi přijíždějí i za kulturními či gastronomickými zážitky nebo za kongresovou turistikou. Naopak čeští občané uskutečnili téměř 86 milionů cest v tuzemsku a 13 milionů cest do zahraničí,“ říká Marek Rojíček, předseda ČSÚ.
S rostoucí poptávkou se zvyšuje význam cestovního ruchu pro českou ekonomiku. Hrubá přidaná hodnota v tomto sektoru činila v roce 2018 celkem 132 mld. Kč, přičemž 74 % z toho připadlo na odvětví charakteristická pro cestovní ruch. Především služby ubytovacích zařízení, pohostinství, odvětví osobní dopravy, cestovní kanceláře, kulturní, sportovní a jiné rekreační služby.
Cestovní ruch dává práci více než 240 tisícům osob v Česku. Podíl na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství tvořil 4,4 %. „V roce 2018 pracovalo v cestovním ruchu 198,2 tisíce zaměstnanců. Dalších 42,4 tisíce představovaly sebezaměstnané osoby podnikající v oboru. V turismu tedy pracoval zhruba každý dvaadvacátý Čech,“ upřesňuje Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu a služeb ČSÚ.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu