Česko čeká sčítání lidu. Otázek bude méně, za nevyplnění hrozí pokuta
Za sedm měsíců odstartuje zatím nejmodernější sčítání lidu v naší historii. Probíhat bude primárně přes internet. Listinné formuláře následně vyplní pouze ti, kteří možnost sečíst se přes internet nevyužijí. Již v září ale Český statistický úřad (ČSÚ) provede zkušební sčítání.
Rozhodný okamžik Sčítání lidu 2021 nastane o půlnoci 26. března příštího roku. Odeslat vyplněné formuláře online prostřednictvím webu nebo mobilní aplikace bude možné od 27. března do 9. dubna. Papírové formuláře bude ČSÚ sbírat od občanů mezi 17. dubnem a 11. květnem. Účast ve Sčítání lidu je povinná. Kdo formulář nevyplní, může dostat pokutu až 10 tisíc korun. Vyplnění formuláře zabere přibližně 15 minut.
Poprvé hlavně online
Přestože již při minulém sčítání bylo možné odevzdat vyplněný formulář elektronicky, je Sčítání 2021 primárně připravováno jako online. ČSÚ odhaduje, že tuto možnost využije 60 % obyvatel. Aktuální epidemiologická situace však může tento počet navýšit.
„Při online sčítání se nenakazíte ani chřipkou, ani koronavirem. Možnost sečíst se z bezpečí domova je tak další přidanou hodnotou Sčítání 2021, které bude navíc pro občany jednodušší a uživatelsky přívětivější,“ říká předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.
Sečíst se online tak bude možné i bez jediného kontaktu se sčítacími komisaři.
Otázek bude méně
Počet zjišťovaných údajů se oproti sčítání před deseti lety zúžil přibližně na polovinu. Statistici totiž maximálně využijí všechna dostupná administrativní data a zjišťovat budou pouze to, co nelze zjistit jiným způsobem – především základní údaje o osobách, domácnostech a bydlení. Ptát se naopak nebudou na na majetkové poměry nebo zdraví.
„Zcela odpadnou otázky týkající se vybavenosti domácnosti například koupelnou nebo osobním počítačem, zjednoduší se otázky ohledně velikosti bytu, vzdělání či dojížďky do zaměstnání. Vysoký důraz pak klademe na bezpečnost a ochranu osobních údajů, kde splňujeme nejpřísnější standardy,“ ujišťuje Robert Šanda, ředitel odboru statistik obyvatelstva ČSÚ.
Horko lépe zvládnete s vhodným oblečením i úpravou jídelníčku
Výsledky sčítání jsou přitom podle ČSÚ unikátní a mají široké uplatnění. Obce je mohou využít například při plánování mateřských školek či sociálních služeb, data o dojížďce pomáhají s optimalizací regionální dopravy. S počty obyvatel a domů pracuje také integrovaný záchranný systém.
„Výsledná data budou poskytována zdarma a navíc se rozšíří i jejich nabídka v otevřených formátech. Bude tak možné sestavovat vlastní datové tabulky a mapové výstupy dle aktuálních potřeb uživatelů,“ doplňuje předseda ČSÚ Rojíček.
Zapojí se i Česká pošta
Hlavním partnerem ČSÚ pro všechny, kdo se nesečtou online, je Česká pošta jako přirozený partner státu.
„Máme zkušenosti a znalosti, pracují u nás odborníci, disponujeme rozsáhlou sítí provozoven, máme místní znalosti a u občanů přirozenou autoritu. Nikdo asi nechce, aby sčítací formuláře s citlivými údaji sbíral kde kdo. Od toho je tady Česká pošta,“ říká generální ředitel České pošty Roman Knap.
Klíšťová encefalitida bývá zpočátku nenápadná. Nakazit se můžete i z mléka
Oproti minulému sčítání zajistí Česká pošta pro Český statistický úřad větší portfolio jednotlivých úkonů. Od geografických prací a tisku formulářů až po jejich distribuci, sběr a digitalizaci a následnou skartaci.
ČSÚ se nyní připravuje na zkušební sčítání, které bude probíhat od 1. září do 22. října. Statistici při něm osloví na 25 tisíc domácností s cílem otestovat proces sběru dat online i listinnou formou a odhalit možné rezervy před ostrým sčítáním.
Sčítalo se už za Marie Terezie
Pravidelné soupisy obyvatel se začaly provádět od poloviny 18. století v dobách vlády Marie Terezie. V některých obdobích se jednalo o tříletou, někdy ale dokonce i o roční periodicitu. Od druhé poloviny 19. století se sčítání lidu provádí na našem území pravidelně každých 10 let.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují