Časté chyby při sprchování, kterými škodíte vaší pokožce
Sprcha osvěží tělo i mysl.
Zahodit oblečení, vkročit do sprchového koutu, otočit kohoutkem, namydlit se od hlavy až k patě a poté všechno spláchnout teplou vodou. Sprchování je činnost, kterou provádíme každý den. Možná kroutíte hlavou, co by se na tak rutinních úkonech dalo pokazit. Překvapivě toho není málo.
Pravidelné sprchování je nedílnou součástí osobní hygieny. Funguje skvěle jako ranní „nakopnutí“ i relax po náročném pracovním dni. I zde ale platí, že všeho moc škodí.
Dlouhé sprchování horkou vodou vůbec neprospívá pokožce, která tím přichází o přírodní oleje a vysouší se. To může u některých lidí způsobit zhoršení exémů. Svědění ale mohou pociťovat i ti, kteří žádnými kožními problémy netrpí. Pro zdravou pokožku se doporučuje krátká pětiminutová sprcha vlažnou vodou.
Proč šetřit s gelem
Že méně je více platí i o sprchových gelech. Čím více ho použijete, tím méně bude pokožka hydratovaná. Složky v gelu obsahují látky, které se aktivují při kontaktu s vodou a vážou na sebe kožní maz. Pokud je pěny příliš, odstraní z pokožky i přirozené oleje.
Nepříjemné pocity suchosti a stažení se dostaví i v případě, že používáte laciné nekvalitní sprchové gely. Dbejte na dostatečné spláchnutí vodou, pokud vyjdete ze sprchy a zbytky mycího prostředku ze sebe utřete ručníkem, koledujete si o podráždění kůže. Výjimkou jsou mýdla vyrobená s funkcí tvorby hydratačního filmu, který vám na těle zanechají. Ty jsou k pokožce dostatečně jemné, zamezují vysušování a neobsahují příliš chemikálií.
Holítka, houbičky, kartáče
Častou chybou je holení ve sprše. Chcete-li dosáhnout hladké pokožky, holítko neberte do ruky hned poté, co vejdete do sprchového koutu. Vyčkejte nejprve pár minut, než se otevřou všechny folikuly a změknou chloupky.
Pokud při sprchování používáte houby a kartáče, nezapomeňte tyto pomůcky před a po použitím důkladně opláchnout horkou vodou. Vlhké a teplé prostředí je živnou půdou pro bakterie, které si jinak rozetřete na celé tělo jako pomazánku na chleba. Opláchnutím zároveň předejdete zápachu, který může způsobit usazený kožní maz v kombinaci s mýdlem a nečistotami. Každé čtyři týdny byste měli houbičky a kartáče vyměňovat.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu