Botanická zahrada slaví kulaté narozeniny a pro návštěvníky chystá řadu novinek
Botanická zahrada hl. m. Prahy.
Trojská botanická zahrada letos slaví padesáté výročí svého vzniku. Pro své návštěvníky připravuje mnoho novinek. Jednou z nich je i pokračující proměna skleníku Fata Morgana.
Novou tvář v příštích týdnech získá expozice věnovaná rostlinám z tropických vysokohorských oblastí. Vzniknou zde speciální epifytní kmeny a u vstupu také mohutný skalní masiv s vitrínou určenou k prezentaci vzácných orchidejí. Zároveň proběhne úprava mostku, cest a dalších drobných prvků. Kmeny i skalní masiv budou následně osázeny exotickými rostlinami. Z důvodu probíhajících náročných stavebních i zahradnických prací je horská část skleníku pro návštěvníky dočasně uzavřena. Znovu se otevře na začátku března při zahájení výstavy orchidejí. Omezení se netýká večerních prohlídek skleníku, které budou zahrnovat i horskou část.
Skleník Fata Morgana přivítal první návštěvníky v červnu roku 2004. Od té doby se neustále proměňuje a vyvíjí.
„Ve skleníku Fata Morgana se nacházejí umělé epifytní kmeny, jejichž stav je v současnosti z důvodu stáří a klimatických podmínek již nevyhovující. Proto jsme přistoupili k jejich postupné obměně. V roce 2016 jsme instalovali první kmen v blízkosti vodopádu. Na základě dobré zkušenosti s konstrukcí tvořenou ocelovou výztuží spojenou se stříkaným betonem jsme v roce 2017 a 2018 instalovali další epifytní kmeny v prostřední části skleníku Fata Morgana,“ uvádí Bohumil Černý, ředitel Botanické zahrady hl. m. Prahy.
ČTĚTE TAKÉ
Procházku nočním pralesem si můžete užít i v Praze. Čeká na vás nevšední podívaná
Proměnou projde celá expozice věnovaná tropické vysokohorské flóře. Dominantou se stane skalní masiv vybudovaný nad vstupem, který zakryje v současnosti esteticky rušivý tubus vzduchotechniky. V budoucnu jej budou zdobit vysokohorské rostliny. Ve spodní části skály vznikne nová expoziční vitrína pro vzácné a citlivé orchideje a masožravé rostliny.
Ozdobou této části skleníku se stanou i dva nové epifytní kmeny. Jeden bude připomínat obří padlý kmen na stráni nad můstkem. Sloužit bude nejen pro výsadbucenných rostlinných exemplářů, ale i jako rampa pro údržbu horní části skály. Nahrazen bude též stávající technicky nevyhovujícího kmen v západní části této expozice, na něm budou moci návštěvníci obdivovat exotické kapradiny, orchideje i další rostliny.
ČTĚTE TAKÉ
Je rajče zelenina, nebo ovoce? Spor řešil dokonce Nejvyšší soud USA
„K návrhu úpravy této části expozice jsme proto přizvali výtvarníky, konkrétně MgA. Kryštofa Krejču a MgA. Romana Hudziece. Ti po konzultaci s botaniky navrhli optimální soubor expozičních prvků a epifytních kmenů. Realizace probíhá ve spolupráci se stavební firmou řešící betonové konstrukce v extrémních podmínkách. Na nosnou ocelovou kostru bude nanesen modifikovaný beton. Ten bude následně zbarven a patinován dle výtvarného návrhu obou autorů,“. vysvětluje Václav Jůzko, vedoucí stavebního oddělení.
Úpravou projde i dřevěný mostek, který špatně odolával náročným podmínkám skleníku. Nahradí jej klenutá betonová konstrukce opatřená kamenným obložením. Současně dojde k úpravě a odvodnění stávající cesty, která bývala často vlhká a kluzká. Nový povrch bude tvořit ručně tvarovaný beton imitující hliněnou stezku v pralese. Otisky listů v povrchu budou nejen estetické, ale zároveň i funkční, protiskluzové, což povede k vyššímu pohodlí i bezpečnosti procházejících návštěvníků.