Bazalka funguje i jako všestranný lék na nejrůznější neduhy
Bazalka má široké uplatnění nejen v kuchyni Foto: Unsplash
Bazalka má široké uplatnění v kuchyni. Oblíbily si ji zejména středomořské národy, a to díky její nezaměnitelné vůni a chuti. Málokdo ale ví, že tato úžasná bylinka má i léčivé schopnosti.
Bazalce se často přezdívá „královská bylinka“. Není to náhoda, slovo „basileus“ totiž v řečtině označuje krále s neomezenou mocí. Léčebné účinky bazalky znali staří Řekové, Římané, Egypťané i Indové. V některých kulturách byla dokonce považována za posvátnou rostlinu. Věřilo se, že dokáže ochránit před zlými duchy a nepřízní osudu.
Co všechno v bazalce najdeme?
Bazalka obsahuje řadu antioxidantů, které chrání tělo před oxidačním stresem a stárnutím. Kromě toho v sobě skrývá i vitamíny A, C a K, hořčík, železo, vápník, draslík a řadu esenciálních olejů.
Řadu století se tato zelená bylinka používá v Ájurvédské medicíně, a to jak ve formě čaje, tak i na obklady, k inhalaci, do koupele nebo na kloktání. Pomáhá zejména lidem s artritidou, ale i při nejrůznějších zánětlivých onemocněních.
Žvýkání a kloktadlo
Pokud chcete prostřednictvím bazalky podpořit své zdraví, zkuste ji žvýkat. Ze dvou sežvýkaných lístků denně se do těla uvolní množství zdravých látek.
Bazalka pomůže i při zánětech a infekcích v ústní dutině. Zbavit vás může třeba zánětu dásní nebo mandlí, aftů nebo bolestivého hrdla. V neposlední řadě také osvěží váš dech. Stačí si z bazalky připravit odvar a kloktat.
Tím ale výčet léčivých účinků bazalky nekončí. Dokáže rovněž zmírnit bolesti hlavy, kašel a nadměrné nadýmání. Uleví i při pálení žáhy a dokonce vás může zbavit napětí. Zmiňované éterické oleje totiž mohou navodit příjemné pocity.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu