MagazínKristián Vích23. července 20212 minuty čtení

Austrálie má obrovský problém. Řešení marně hledá přes 130 let

Foto: Unsplash

Australský kontinent už od konce předminulého století decimují přemnožení králíci. Ti spotřebují enormní množství vegetace, což připravuje místní dobytek a původní býložravce o potravu, ale také vede k erozím a splachu úrodné půdy. Každoroční škody zemědělců se počítají v miliardách korun.

Jak dokládá následující článek z dobových novin, řešení problému se hledalo už v roce 1893. Ani v roce 2021 se ale dosud nepodařilo přemnoženou králičí populaci výrazněji zredukovat. A jak to vlastně celé začalo?

Králíci v Austrálii

Asi po deset let vede Austrálie boj proti králíkům, kteří zaplavili její pastviska a při tomto boji člověk přese všechno úsilí dosud není vítězem. Tato zvířata přivezl roku 1862 jistý mr. Austin, aby jimi dodal větší rozmanitosti své honitbě. Roku 1871 byla jim ještě zákonem přiznána doba šetření, ale již tři léta později vzrostl jich počet tak ohromně, že bylo nutno pomýšlet na jich hubení.

Vláda vypsala prémii na kůži každého uloveného králíka, ale tento plán vymyšlený u zeleného stolu osvědčil se ve skutečnosti dobrým prostředkem podporovat rozmnožení těchto zvířat. Trappeři (kočující lovci) odebrali se do krajin nejvíce postižených, pobili na rychlo velký počet zvířat, ale nevyhubili je.

Pak přeložili svoji činnost do sousední výnosnější krajiny, kdežto králíci, kteří zůstali na živu, starali se o nové potomstvo na vybraném místě. Ba trapperové nosili sami s sebou v pytlech březí králice, aby nasadili králíky tam, kde ještě nebyli. Někteří trappeři dostali 200, ba i 400 shillingů týdně za ulovené králíky.

V obci Cohar musila býti dne 28. ledna 1892 bohoslužba zastavena, poněvadž zápach hnijících zdechlých králíků činil pobyt ve chrámě nemožným. Byly činěny již nejpodivnější návrhy a částečně i provedeny, ale vyhubení králíků tím nedocíleno. Množství králíků neubývá.

Ohražení pozemků ploty z ostnitého drátu poskytuje sice jakous ochranu proti invasi hrozných těch hlodavců, avšak náklad je tak značný, že majitelé a nájemci přicházejí tím na mizinu, také zakládání nádržek s otrávenou vodou nemělo valného úspěchu, jakkoli tím pohubeno nesčislné množství zvířat. Nyní činí se pokus s Pasteurovými bacilly tyfu králičího, jež ostatním zvířatům jsou neškodny a účinkují toliko na krysy a králíky.

– Národní listy, 21. 6. 1893. Autor neuveden.

Čtěte také…
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují

Nepřehlédněte

Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození • Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.

Tohle má ochránit Čechy před dalším masakrem. Policie odhalila detaily • Česká policie prochází zásadní proměnou. Do roku 2027 do ní stát investuje více než tři miliardy korun. Jde o největší modernizaci za poslední dekádu.

Třídíte vánoční odpad špatně? Nejste sami. Tyhle chyby dělá většina z nás. Kam s kelímkem od svařáku, celofánem nebo balicím papírem • Stává se vám, že před barevnými kontejnery častěji rozmýšlíte, kam který odpad patří? Tuhle situaci v poslední době zažívá čím dál víc z nás. Způsobů balení a typů obalů totiž rychle přibývá a s nimi i otázek, jak správně třídit.

Vánoční tuková pohroma v Praze: Zachraňte potrubí, oleje a tuky vytřídíte snadno • Vánoční svátky nejsou jen časem klidu a pohody, ale také obdobím, kdy výrazně narůstá množství spotřebovaných jedlých olejů a tuků, ať už v domácnostech nebo gastro zařízeních. Ty pak často končí na nesprávném místě – v kanalizačním potrubí. Pražské vodovody a kanalizace proto opakovaně upozorňují na nutnost správné likvidace tohoto druhu odpadu. Jejím nedodržováním hrozí ucpávání trubek a kanalizací, což představuje pro kanalizační systém a čistírny odpadních vod značnou zátěž.

Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují • V českých domácnostech se v předvánočním čase opět rozhořívají vášnivé debaty. Některé z nich se táhnou celé generace a nemají jednoznačného vítěze. Když přijde řeč na bramborový salát, dokáže to pořádně rozvířit emoce.

Češi šílí. Oblíbený vánoční sortiment byl vyprodaný už v listopadu. Víme, do kdy máte ještě čas na nákupy • Předvánoční nákupní horečka zasáhla českou kotlinu v plné síle. Mnoho lidí letos vyrazilo do obchodů výrazně dříve než v předchozích letech. Zdá se, že tradiční české odkládání vánočních nákupů na poslední chvíli pomalu ustupuje novému trendu.

Narodil se přesně před 123 lety. Tenhle herec změnil tvář českého filmu • České diváky stále baví kouzlo prvorepublikových filmů. Jejich půvab, elegance a především brilantní herecké výkony přitahují i dnešní publikum zvyklé na moderní filmovou tvorbu.

Dechberoucí vánoční překvapení. Světelná show na pražském letišti • Vánoční atmosféra v Česku nabírá nové rozměry. Stále více lidí firem hledá netradiční způsoby, jak zpříjemnit adventní čas svým zákazníkům i zaměstnancům.

Bývalý televizní magnát to řekl naplno a jasně. ČT měla dávno zmizet, neplní svou roli • Česká mediální scéna prochází v posledních letech turbulentními změnami. Stále více diváků přehodnocuje své návyky a způsob, jakým konzumují televizní obsah. Do tohoto víru změn nyní vstupuje výrazný hlas z minulosti.

Meteorologové mají pro Čechy nepříjemnou zprávu. Takhle to letos dopadne • Stále více Čechů si všímá, že typická zimní idylka z dob našich prarodičů je spíše vzácností. Namísto zasněžených ulic a třpytivých rampouchů na okapech se častěji setkáváme s blátivými chodníky a deštivým počasím.