Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici
Foto: AI vizualizace
Česká televize se dlouhodobě těší přízni diváků. Příští rok ovšem může být pro tuto stanici zlomový. Hrozí, že přestane vysílat některé své kanály, zruší pořady a stovky televizních pracovníků budou bez práce.
Ikarův pád?
Dlouho se zdálo, že pozice naší veřejnoprávní televize je neotřesitelná. Ve sledovanosti v součtu všech televizních skupin víceméně vede již několik let v řadě. Úspěšně vysílá kanál pro děti, kulturní pořady na večerním Artu nebo zpravodajskou ČT24.
Eurojackpot padl. Dva výherci si rozdělí 3 miliardy a nebudou je muset ani danit
Advent duše: Proč jsme ztratili schopnost zastavit se v čase Vánoc?
A samozřejmě nabízí i spoustu dalších filmů, dokumentů, seriálů a pořadů pro všechny věkové skupiny. Zkrátka odvádí práci, která je jí nařízena zákonem. A nutno dodat, že i přes výtky mnohých to dělá stále dobře.
Jenomže už příští rok může být pro tuto televizi smrtící. Její generální ředitel Jan Souček vyjádřil slova o hrozícím „armagedonu“, který může být na spadnutí, pokud se politici okamžitě nerozhoupají k činům.
Peníze nestačí
Činnost ČT je z největší části placena z koncesionářských poplatků. Ty činí 135 korun a musí je platit každá domácnost, která vlastní televizor. Jenomže v době neustále rostoucí inflace a zvyšujících se nároků tyto peníze přestávají stačit.
Ve Sněmovně ležel dlouho návrh na zvýšení poplatku na 150 Kč s tím, že by ho nově musely platit i domácnosti, které nemají televizi, ale sledují její programy například přes počítač, tablet nebo i mobilní telefon.
Slovensko v slzách. Slavný sportovní komentátor navždy odešel, pamatují ho i čeští posluchači
Češi nevěří, že je to úplně zadarmo. Nová služba startuje, nabízí online staré dobré české filmy
Ale nastal problém. Poslanci novelu nedokázali schválit v potřebném termínu, a tak zatím ani není jasné, kdy a zda vůbec začne platit. A nebo možná ji ani schválit nechtějí, protože vědí, že se blíží volby a jakýkoliv zásah do peněženek voličů může znamenat úbytek preferencí.
Armagedon na spadnutí
Ředitel Jan Souček nyní hovoří o tom, že současné financování je neudržitelné. A pokud se s tím příští rok něco neudělá, ČT bude muset najet na rozpočet, kterému se na Kavčích horách přezdívá „armagedon“. Znamenal by rušení mnoha pořadů i celých kanálů, propouštění a zcela jistě také úpadek veřejnoprávní služby.
Vytuněná čočka na kyselo boří internet. Stačí pár nových ingrediencí a máte pokrm pro samotné bohy
Výhra v Eurojackpotu může člověka totálně sejmout. Miliardy neznamenají štěstí, někdy právě naopak. Tihle lidé by mohli vyprávět
Ředitel Souček řekl v rozhovoru pro deník Info.cz, že ze šesti kanálů by Česká televize vysílala jen tři. A to už možná příští rok, pokud se dál nic nebude dít. Zůstala by ČT1, ČT2 a v okleštěné verzi i populární ČT24, která je přitom vyhledávaným zdrojem informací v případech, kdy Česko postihnou povodně, konají se volby nebo probíhá nějaká další mimořádná situace.
ČT hospodaří s rozpočtem necelých 8 miliard korun. Velkou část z toho spolknou náklady na mzdy zaměstnanců. I těch by se pochopitelně situace dotkla. Televize by musela propouštět zkušené profesionály. A i kdyby se situace s financováním v příštích letech nějakým způsobem narovnala, bylo by nesmírně těžké dát Českou televizi do personálního, technického a obsahového stavu, který momentálně panuje.
Možné scénáře budoucnosti ČT
Přestože černý scénář budoucnosti ČT je pro řadu lidí více než chmurný, možná to pro samotnou instituci bude nakonec ozdravný proces. Ekonomický tlak může paradoxně působit jako katalyzátor pozitivní transformace České televize.
Češi trnou napětím. Rozhlasová moderátorka dostala na starost televizního Silvestra. Jak tenhle hokus pokus dopadne?
Populární televizní matador v důchodu se vrací na obrazovky. Pomůže zachránit kdysi slavnou stanici?
Nutnost hledat úspory by například mohla vést k přehodnocení zaběhlých, ale často neefektivních postupů při výrobě pořadů. A smysl by možná dávalo také zbavit se předimenzovaného areálu na Kavčích horách, naprojektovaném pro potřeby televizního pro provozu v 60. letech. Jen samotná údržba komplexu budov stojí nemalé peníze. O tom, jak hospodaří ČT v letošním roce hovoří dokument rozpočet ČT na rok 2024.
Jaká je realita dneška?
Pokud to trochu přeženeme, v současné době je možné natočit televizní pořad klidně i na lepší mobilní telefon a sestříhat ho v obyčejném notebooku, pokud víte, jak na to. ČT se ale stále drží starých postupů, což možná naznačovala i moderátorka Nora Fridrichová, které vedení ČT letos v létě zrušilo pořad 168 hodin. Fridrichová nyní hovoří o technologickém skanzenu.
Přidáno 1 900 Kč dostanou automaticky desítky tisíc lidí. Do stropu neskáčou, není to pro ně dost
Úzkost po alkoholu má své důvody. Z některých druhů je horší než z jiných
A nebo se taky může stát, že čeští diváci přijdou o věrného a spolehlivého společníka, který jim přináší zábavu, informace a rozptýlení již desítky let.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují