Kam vyrazitPetra Domašínská15. února 20192 minuty čtení

Archa Noemova a Světlo a život v Národním muzeu už jen do konce února

Archa Noemova.

Archa Noemova.

Neděle 3. března bude posledním dnem, kdy můžete navštívit dvě přírodovědecké výstavy v Nové budově Národního muzea – Archu Noemovu a Světlo a život. Obě tyto výstavy byly velice úspěšné a oblíbené zejména u rodin s dětmi. Od doby jejich otevření do nich zavítalo dohromady téměř 900 000 návštěvníků.

Důvodem, proč tyto dvě výstavy nyní končí, je příprava nových stálých expozic. Předměty v nich vystavené se budou postupně přemísťovat do Historické budovy Národního muzea tak, aby koncem letošního roku mohli návštěvníci obdivovat zcela nové stálé expoziční celky nazvané Příroda a Zázraky evoluce. Na místě, kde se v tuto chvíli nacházejí výstavy Archa Noemova a Světlo a život, se také začnou instalovat stálé expozice. V tomto případě se však bude jednat o expozice Dějiny 20. století a Dětské muzeum, které bude možné rovněž navštívit už koncem roku 2019.

ČTĚTE TAKÉ: Výstava orchidejí v Botanické zahradě představuje rostliny z Jižní Ameriky

I po ukončení zmíněných dvou přírodovědeckých výstav ale stále bude v Nové budově Národního muzea na co se koukat. K vidění je až do října tohoto roku výstava Keltové a od června navíc přibude i zcela nová výstava s názvem Doba genová.

Všichni, kdo ještě neviděli Archu Noemovu nebo Světlo a život, mají nyní poslední příležitost vypravit se do Nové budovy Národního muzea a prohlédnout si je.

Expozice Archa Noemova se zaměřuje především na obratlovce a v širokém záběru představuje rozmanitost jejich druhů a životních forem. Současně si ale všímá i aktuálních otázek ohrožení a ochrany celé světové fauny, na které upozorňuje i samotný název. Zblízka si tak návštěvníci mohou prohlédnout například ledního medvěda Alíka z pražské zoo, losa evropského, který je považovaný za jednoho z prvních losů na našem území po několika stech letech, nebo prase savanové, jež bylo vystaveno na africké výstavě Emila Holuba už v roce 1892.

Výstava Světlo a život návštěvníky postupně provede na první pohled nesouvisejícími prostředími. V jeskyni si prohlédnou život v podzemí, tedy v absolutní tmě, později skrz půdu vystoupí na rozlehlé stepi s velkými býložravci a nádherně zbarvenými motýly. Celý příběh vyvrcholí zápasem o světlo v prostředí tropického lesa. Z mnoha vystavených exponátů jistě zaujme například kostra hyeny jeskynní, krásné modely klíštěte a blechy v nadživotní velikosti nebo minerály s fluorescentními vlastnostmi. Světlo a zajímavosti s ním spojené jsou prezentovány i díky interaktivním panelům a zajímavým aktivitám. Vyzkoušet si lze například malování světlem na speciální plátno nebo práci paleontologa při odkrývání jeskynních kosterních nálezů.

ČTĚTE TAKÉ: Nová výstava na Vítkově přibližuje 130 let české turistiky

Nepřehlédněte