Antonín Panenka se stal kmotrem nově narozeného klokana z pražské zoo
V neděli odpoledne proběhly v Zoo Praha křtiny mláděte klokana horského východního. Na fotografii zleva: kmotr mláděte a prezident fotbalového klubu Bohemians Praha 1905 Antonín Panenka, tisková mluvčí Zoo Praha Lenka Pastorčáková a chovatel Otakar Melichar.
Mládě klokana horského, které poprvé vykouklo z vaku letos 22. ledna, dostalo jméno Tonda. Jeho jméno v neděli slavnostně odhalil Antonín Panenka, fotbalová legenda a prezident fotbalového klubu Bohemians Praha 1905. Návštěvníci si mohou klokana Tondu prohlédnout v horní části zoo.
„Jsem moc rád, že si pražská zoo jako kmotra tohoto klokana vybrala právě mě. S tou myšlenkou jsem si pohrával už několik let a nemohl jsem najít odvahu požádat někoho ze Zoo Praha, abychom to takto propojili,“ poukázal Antonín Panenka na fakt, že tzv. Bohemka, za kterou hrál fotbal 23 let, má ve znaku právě klokana.
„Klokanovi Tondovi přeji, aby se mu tady líbilo a dařilo, aby byl zdravý, a jelikož je to kluk, tak aby založil svou pomyslnou jedenáctku,“ dodal legendární fotbalista.
Cílem chovu je záchrana populace v Evropě
Klokany horské chová pražská zoologická zahrada od roku 2013. Získala je z chovu soukromého chovatele Eddieho Eerdekenese v Belgii. Dosud bylo v pražské zoo odchováno osm mláďat. Tonda je podle chovatele Otakara Melichara po své matce spíše plachý.
„Z kapsy vylezl Tonda v únoru, takže je asi půl roku venku, a pořád se drží při mámě. Ona je z našich dvou samic ta plašší, nikam se zrovna nehrne, a on má povahu po ní,“ vysvětlil Melichar.
Klokan horský je v Evropě chován velmi řídce, východní poddruh chová pouze pět zoologických zahrad (v počtu okolo 30 jedinců) a několik soukromých chovatelů. Cílem chovu v Zoo Praha je udržet tento druh na evropském kontinentě a vytvořit větší populaci v dalších kooperujících zoologických zahradách.
Smrt jako služba. Eutanázie v zámoří stále běžnější. V Česku musíme otevřít debatu