MagazínIvana Kratochvílová11. listopadu 20243 minuty čtení

Andělé mezi námi. Proč někteří zasvětí život pomáhání druhým?

Existuje nějaká zdravá míra altruismu?

Foto: Unsplash+

Potkáváme je každý den – nenápadné hrdiny všedního života. Jsou to ti, kteří bez váhání nabídnou pomocnou ruku, kdykoli je potřeba. Sousedka, která uprostřed noci odveze nemocné dítě na pohotovost. Kolega, který bez zaváhání zaskočí za nemocného spolupracovníka, přestože sám měl jiné plány. Kamarádka, která odloží vlastní starosti stranou, aby vyslechla naše trápení. Tito „dobří andělé“ jako by měli zvláštní radar na potřeby druhých a nevyčerpatelnou zásobu ochoty pomáhat. Co je k tomu vede? A jakou daň za svou dobrotu platí?

Výzkumy naznačují, že schopnost empatie a altruistického chování má genetický základ. Některým lidem skutečně koluje v žilách více oxytocinu, hormonu podporujícího sociální vazby a empatii. Prostředí, ve kterém vyrůstáme, však hraje stejně důležitou roli. Děti, které vidí rodiče pravidelně pomáhat druhým, často přebírají tento vzorec chování do vlastního života. Zajímavé je, že pomáhání druhým aktivuje v mozku stejná centra odměny jako čokoláda nebo výhra v loterii.

Čtěte také…
Emoční závislost. Jak se vymanit z toxických vztahů a najít cestu k sobě

Motivace k pomoci druhým však není vždy tak jednoznačná, jak by se mohlo zdát. Někteří „andělé“ kompenzují vlastní nejistotu nebo nízké sebevědomí – péče o druhé jim dává pocit hodnoty a smysluplnosti. Jiní možná splácí dluh za pomoc, které se jim dostalo v minulosti. Pro mnohé je altruismus způsobem, jak dát vlastnímu životu hlubší smysl a překročit hranice vlastního já.

Temná strana andělského chování

Přehnaná obětavost však může mít i svou stinnou stránku. Chroničtí pomocníci často zanedbávají vlastní potřeby, což může vést k vyčerpání a syndromu vyhoření. Jejich blízcí si mohou zvyknout na neustálou podporu a začít ji považovat za samozřejmost. Někteří lidé dokonce využívají ochoty „andělů“ ve svůj prospěch, aniž by pomoc opětovali.

Zajímavým psychologickým fenoménem je také tzv. „syndrom spasitele“ – nutkavá potřeba zachraňovat druhé, která může maskovat vlastní nevyřešené problémy nebo trauma. Tito lidé často vnímají sebe sama především skrze roli pomocníka, což může vést k problémům v osobním životě a vztazích.

Foto: Unsplash+

Problematické je i vytváření závislosti. Když za druhé řešíme všechny problémy, bereme jim možnost růstu a učení se z vlastních chyb. Představte si rodiče, který svému dospělému dítěti neustále finančně vypomáhá – zdánlivá pomoc může paradoxně bránit v rozvoji samostatnosti a zodpovědnosti.

Zlatá střední cesta pomáhání

Existuje zdravá míra pomáhání druhým? Psychologové doporučují najít rovnováhu mezi péčí o druhé a o sebe. Klíčové je umět říct i „ne“, stanovit si hranice a nepřebírat zodpovědnost za problémy druhých. Efektivní pomoc často znamená spíše podporu v samostatném řešení problémů než jejich řešení za druhé.

„Dobrým andělem“ se může stát každý, kdo rozvíjí svou empatii a ochotu pomáhat. Důležité je však začít u sebe – jen když dokážeme pečovat o vlastní potřeby, můžeme skutečně pomáhat druhým. Jako u letadel, kde si máme nejprve nasadit kyslíkovou masku sami a teprve pak pomáhat ostatním.

Čtěte také…
Začarovaný kruh sebedestruktivního chování. Jak vystoupit z vlastního stínu?

Zajímavým aspektem je také tzv. „pozitivní nákaza“ – když lidé vidí někoho nezištně pomáhat, často je to inspiruje k podobnému chování. Jeden dobrý skutek tak může spustit řetězovou reakci laskavosti v celé komunitě.

Pomáhání druhým přináší radost a naplnění, pokud ho děláme s rozmyslem a vědomím vlastních hranic. Není třeba být superhrdinou – i drobná laskavost může změnit něčí den. Možná právě uvědomění si této prosté pravdy dělá z obyčejných lidí ty pravé „anděly všedního dne“.

Čtěte také…
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil

Nepřehlédněte

Narodil se přesně před 123 lety. Tenhle herec změnil tvář českého filmu • České diváky stále baví kouzlo prvorepublikových filmů. Jejich půvab, elegance a především brilantní herecké výkony přitahují i dnešní publikum zvyklé na moderní filmovou tvorbu.

Dechberoucí vánoční překvapení. Světelná show na pražském letišti • Vánoční atmosféra v Česku nabírá nové rozměry. Stále více lidí firem hledá netradiční způsoby, jak zpříjemnit adventní čas svým zákazníkům i zaměstnancům.

Bývalý televizní magnát to řekl naplno a jasně. ČT měla dávno zmizet, neplní svou roli • Česká mediální scéna prochází v posledních letech turbulentními změnami. Stále více diváků přehodnocuje své návyky a způsob, jakým konzumují televizní obsah. Do tohoto víru změn nyní vstupuje výrazný hlas z minulosti.

Meteorologové mají pro Čechy nepříjemnou zprávu. Takhle to letos dopadne • Stále více Čechů si všímá, že typická zimní idylka z dob našich prarodičů je spíše vzácností. Namísto zasněžených ulic a třpytivých rampouchů na okapech se častěji setkáváme s blátivými chodníky a deštivým počasím.

Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil • Adventní atmosféra se pomalu vkrádá do českých domovů a s ní přichází i tradiční dilema. Kde najít ten pravý symbol Vánoc, který potěší celou rodinu a přitom nezruinuje předvánoční rozpočet? Letošní rok přináší opět příjemné řešení.

Dobrá zpráva! Zemní plyn v příštím roce zlevní. Víme, kolik ušetříte • V době, kdy ceny energií neustále straší české domácnosti, přichází konečně pozitivní zpráva. Pražská plynárenská se rozhodla jít proti proudu a od začátku příštího roku výrazně sníží ceny zemního plynu. Pro mnohé domácnosti to může znamenat významnou úlevu v rodinném rozpočtu.

Multimilionářka prozradila, co vám brání vydělávat velké peníze • Stále více lidí zjišťuje, že tradiční cesta ke kariérnímu úspěchu může být slepou uličkou. Codie Sanchezová, bývalá zaměstnankyně Goldman Sachs, která se vypracovala na multimilionářku, nyní odkrývá karty a ukazuje, proč většina z nás uvízla v začarovaném kruhu průměrných příjmů.

mBank spouští revoluční novinku. Peníze vám z účtu zmizí výrazně rychleji. Možná se dočkají i Češi • Digitální bankovnictví prochází v posledních letech dramatickými změnami. Zatímco české banky své mobilní aplikace postupně vylepšují o drobné funkce, z Polska přichází novinka, která může změnit způsob, jakým vnímáme bankovní služby.

Rusům asi definitivně přeskočilo. Na seznam cizích agentů chtějí zařadit imaginární postavu • Pochopit ruskou mentalitu je pro západního člověka obtížné, někdy dokonce nemožné. Nejnovější nápad tamních představitelů působí jako aprílová novinová zpráva. Jenže všechno je nejspíš myšleno smrtelně vážně.

Diskriminace v českém hotelu. Manžele odmítli ubytovat z naprosto trapného důvodu. Skončilo to pokutou • V České republice se stále dějí nemilá „překvapení“ v oblasti služeb, která mnozí považovali za dávno překonaná. Kontroly odhalily alarmující případy, při kterých byli někteří zákazníci postaveni před nepříjemnou realitu a potupně konfrontováni se svou jinakostí.