Alergie na chlad trápí hlavně ženy. Nepodceňujte prevenci
V zimních měsících přibývá lidí, kterým se na rukách a obličeji objevuje svědivá vyrážka. Pokud používáte stále stejnou kosmetiku i prací prostředek, nikdy jste netrpěli intolerancí na vybrané druhy potravin, ale přesto je vaše pokožka v těchto místech suchá, zarudlá a oteklá, možná se u vás projevila alergie na chlad.
Pokožka přirozeně reaguje na zimu, mráz, studenou vodu nebo teplotní změny zarudnutím, jelikož se při nízké teplotě více prokrvuje. Když má ale někdo kůži citlivou příliš, může dojít ke svědivé vyrážce, spojené s nepříjemnými otoky.
Tak trochu jiná alergie
Tzv. alergie na chlad (nebo také chladová kopřivka) vlastně není alergie v pravém slova smyslu, protože ji nezpůsobuje žádný alergen. I tak ale dokáže hodně potrápit. Kromě vyrážky jsou jejími dalšími projevy, i když méně častými, zejména slzení, pálení sliznice, ucpaný nos či kýchání. U někoho se může projevit i kašel či dušnost. V ordinacích lékařů znají i extrémní případy, kdy pacienti kvůli chladu například ztratí citlivost v prstech.
Málo známé exotické ovoce chrání před rakovinou a omlazuje
Pokud se vám na místech vystavených nízkým teplotám (zpravidla 10 stupňů nad nulou a méně) začne během několika minut objevovat vyrážka, měli byste zpozornět a objednat si návštěvu alergologa. Ten při vyšetření vyloučí nebo potvrdí zánět, udělá autoimunitní screening, vyšetří cévy a hladiny hormonů. Lékař musí při vyšetření myslet i na jiné nemoci, například na infekční, onkologické nebo autoimunitní onemocnění, při nichž může sekundární chladová alergie nastat.
Jak alergii předcházet
Omezte časté a rychlé přechody z chladu do tepla a opačně. Místa, na kterých se vám alergie projevuje, chraňte rukavicemi, čepicí nebo čelenkou. Podrážděnou pokožku si neškrábejte, snažte se počkat, dokud projevy odezní. To může trvat klidně až dvě hodiny.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují