Časem zapomenutá legendární herečka má v Praze pomník. Až půjdete kolem, připomeňte si její osud. Dnes je den jejího narození
Pomník v Čelakovského sadech. Foto: Wikipedia.org
Doba se mění závratnou rychlostí. Co bylo včera slavné, je dnes zapomenuto. A právě teď nastal čas oprášit jeden fascinující příběh z českých divadelních prken. Budete překvapeni, jak originální pocty se jedné herečce dostalo od fanoušků, když končila kariéru.
Stále více mladých lidí touží po slávě a úspěchu na sociálních sítích. Jenže skutečné hvězdy minulosti by jim mohly vyprávět, že opravdová sláva se rodí z talentu, odhodlání a především tvrdé práce.
Češi trnou napětím. Rozhlasová moderátorka dostala na starost televizního Silvestra. Jak tenhle hokus pokus dopadne?
Narodil se přesně před 123 lety. Tenhle herec změnil tvář českého filmu
Příběh začíná ve Vídni roku 1844. Malé děvčátko vyrůstá v německy mluvící rodině vojenského lékaře. Nikdo tehdy netušil, že z ní vyroste jedna z největších českých divadelních legend všech dob. Řeč je o Otilii Sklenářové-Malé, od jejíhož narození právě dnes 12. prosince uplynulo přesně 180 let.
Od němčiny k češtině
Osud si s ní pohrával už od dětství. Po smrti matky ji v osmi letech poslal otec k babičce do Dolního Bousova. Tam se zamilovala do českého jazyka a kultury. Z německy mluvící dívenky se postupně stávala uvědomělá vlastenka.
Hvězdná kariéra
Její herecký talent se projevil záhy. V květnu 1863 debutovala v roli Panny Orleánské a okamžitě zazářila. Prozatímní divadlo ji ihned angažovalo. Její manžel Josef Sklenář, který byl zároveň impresáriem, jí pomohl nastartovat hvězdnou kariéru.
Dechberoucí vánoční překvapení. Světelná show na pražském letišti
Nezapomenutelný odkaz
V Národním divadle působila od jeho otevření až do roku 1903. Její nejslavnější rolí byla němá postava Fenelly ve hře Němá z Portici. Při jejím posledním představení v roce 1903 ji studenti místo koní zapřáhnutí do kočáru odvezli domů – takovou úctu si získala.
Nikdy neříkejte tuto větu naštvanému člověku. Můžete ho vytočit ještě víc. Funguje účinnější taktika
Tragický konec legendy
Život této výjimečné ženy ukončila v roce 1912 rakovina. Její odkaz však žije dál. V roce 1933 jí byl v Praze odhalen pomník od Ladislava Šalouna. Najdete ho v Čelakovského sadech poblíž Národního muzea. Životní příběh Otilie Sklenářové-Malé inspiroval i televizní tvorbu – v seriálu Hrdinové okamžiku z roku 1961 ji ztvárnila Vlasta Chramostová.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují