Bývalý televizní magnát to řekl naplno a jasně. ČT měla dávno zmizet, neplní svou roli
Česká mediální scéna prochází v posledních letech turbulentními změnami. Stále více diváků přehodnocuje své návyky a způsob, jakým konzumují televizní obsah. Do tohoto víru změn nyní vstupuje výrazný hlas z minulosti.
Muž, který v devadesátých letech doslova převrátil českou televizní krajinu vzhůru nohama, opět přitahuje pozornost svými nekompromisními názory. A rozhodně si nebere servítky.
Meteorologové mají pro Čechy nepříjemnou zprávu. Takhle to letos dopadne
Češi jsou nadšení. I letos ušetří o Vánocích peníze. Prodejce cenu nezvýšil
Kontroverzní pohled na veřejnoprávní televizi
Vladimír Železný (79), první ředitel TV Nova a průkopník komerční televize v Česku, se v novém dílu podcastu Na jedné vlně pustil do kritiky současného stavu veřejnoprávního vysílání.
O roli České televize a Českého rozhlasu v současné společnosti se nyní vedou debaty napříč společností, protože se řeší výše a způsob placení koncesionářských poplatků.
Češi trnou napětím. Rozhlasová moderátorka dostala na starost televizního Silvestra. Jak tenhle hokus pokus dopadne?
Armagedon v České televizi. Rušení kanálů, televizáci bez práce a konec oblíbených pořadů. Všechno mají v rukou politici
A co na to legendární televizní ředitel? „Komerční televize by měly být jedinými, které tu jsou. Veřejnoprávní televize už se svým původním zaměřením nemá vůbec nic společného. A když má, tak jen ukazuje to, aby mohla říkat, že je stále ještě veřejnoprávní,“ prohlásil bez okolků muž, který se nikdy nebál říkat věci tak, jak si myslí. A svůj názor ještě podpořil kritikou programové skladby ČT2, kde ho prý překvapila přítomnost hollywoodské produkce s Arnoldem Schwarzeneggerem.
Proti tomuto názoru stojí generální ředitel ČT Jan Souček, který v nedávném blogu na webu televize podrobně vysvětluje, proč je veřejnoprávní služba důležitá mj. třeba tím, že vysílá zábavné pořady typu StarDance nebo Peče celá země.
„Tím, že pravidelně k obrazovkám přivedou miliony lidí všech možných věkových nebo sociálních skupin, vytvářejí společné zážitky, které pak mohou sdílet celé rodiny či přátelé a kolegové v práci. Podporují mezigenerační dialog a přispívají k tomu, že si společně mohou sednout k televizi prarodiče, rodiče i děti,“ říká Jan Souček, s jehož názorem by ale Vladimír Železný zřejmě nesouhlasil.
Češi nevěří, že je to úplně zadarmo. Nová služba startuje, nabízí online staré dobré české filmy
Populární televizní matador v důchodu se vrací na obrazovky. Pomůže zachránit kdysi slavnou stanici?
Co dělá Železný dnes?
Příběh Vladimíra Železného, kterému komunistický režim zakázal po roce 1968 činnost v televizi kvůli protisovětskému vysílání, se netočí jen kolem médií. Intenzivně se věnoval třeba fotografování života chasidských Židů a s vášní se pustil do vinařství, oblasti, které podle něj společnost nevěnuje dostatečnou pozornost. Kromě toho je milovníkem umění a spravuje velkou sbírku obrazů.
Přidáno 1 900 Kč dostanou automaticky desítky tisíc lidí. Do stropu neskáčou, není to pro ně dost
Moudrost a rodičovství
„Pijte dobré víno, dívejte se na krásné obrazy a nechte děti žít,“ vzkazuje Železný dnešním rodičům. Jeho životní filozofie zjevně funguje – jeho vlastní sedmnáctiletá dcera ho údajně prohlásila za nejmoudřejšího člověka světa.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují