Úzkost po alkoholu má své důvody. Z některých druhů je horší než z jiných
Znáte ten pocit, když se probudíte po bujaré noci a kromě klasické bolesti hlavy vás přepadne i nevysvětlitelný strach a úzkost? Nejste v tom sami a nejspíš to mnohé postihne již brzy, protože se nyní kvapem blíží oslavy konce roku. Tento fenomén, odborně nazývaný „hangxiety“ (spojení slov hangover a anxiety), není jen výmyslem – má vědecké vysvětlení. A některé druhy alkoholu ho způsobují více než jiné.
Šumivé víno: Rychlá cesta k úzkosti
Možná vás to překvapí, ale právě váš oblíbený přípitek může být hlavním viníkem ranní úzkosti. Profesor David Nutt z Imperial College University, přední odborník na neuropsychofarmakologii, upozorňuje v deníku The Telegraph zejména na prosecco a šumivá vína. Důvod? Oxid uhličitý v těchto nápojích způsobuje, že se alkohol vstřebává do krevního oběhu mnohem rychleji než u běžných druhů alkoholu.
Hacknuté USB nabíječky kradou data z telefonu. Jsou po celém Česku, existuje ale ochrana
Jak vzniká alkoholová úzkost?
Když alkohol začne působit na náš mozek, spustí se proces zvaný „neuroadaptace“. Je to vlastně obranný mechanismus našeho těla, který se snaží udržet nás při vědomí a ve střehu. Problém nastává, když alkohol z těla vyprchá, ale tento obranný mechanismus stále běží – a to až šest hodin po vystřízlivění.
Nebezpečný nález v paprice. Nelze vyloučit ohrožení lidí, řetězec stahuje výrobek z prodeje
Koktejly jako sladká past
Stále více lidí objevuje kouzlo míchaných nápojů, ale málokdo si uvědomuje jejich zákeřnost. Kromě samotného alkoholu obsahují koktejly množství cukru, který rozkolísá hladinu glukózy v krvi. Výsledkem jsou prudké výkyvy energie, které mohou zesílit pocity úzkosti a podrážděnosti.
Důležité faktory ovlivňující vznik úzkosti po alkoholu:
- Rychlost vstřebávání alkoholu
- Obsah cukru v nápoji
- Komplexnost alkoholu
- Míra dehydratace
Tmavý alkohol: Komplexnější není vždy lepší
Milovníci whisky by měli zpozornět. Tmavé alkoholické nápoje, které zrají v dřevěných sudech, obsahují komplexnější směsi alkoholů. Podle profesora Nutta to znamená, že i menší množství může způsobit výraznější opilost – a následně intenzivnější úzkost.
Mobily skrývají mimořádnou anomálii. Každý se může přesvědčit
Existuje „bezpečnější“ volba?
Pokud už si chcete dopřát skleničku, víno a pivo se podle Nutta ukazují jako mírnější varianty. Díky nižšímu obsahu alkoholu nezpůsobují tak výrazné abstinenční příznaky. Víno dokonce může mít dočasně uklidňující účinek díky zvýšení hladiny serotoninu a dopaminu v mozku. Přesto je ale nejlepší v ideálním případě nepít alkohol vůbec, nebo jen opravdu výjimečně. Pamatujte na to, až pokud budete letos 31. prosince oslavovat Silvestr v kruhu svých blízkých.
Ve Sportce leží obrovský balík peněz. Výherci stačí ve středu tipnout správná čísla
Dehydratace: Tichý společník úzkosti
A nezapomínejme ještě na jeden zásadní faktor při pití alkoholu – dehydrataci. Alkohol působí jako diuretikum, což znamená, že odvádí vodu z těla. Následná dehydratace může významně přispět k pocitům závratě, únavy a v konečném důsledku i k úzkosti.
Bramborový salát rozděluje Čechy. Spor o správný recept nemá vítěze, ale jednu věc profíci rozhodně doporučují