TOPlist

Obří Měsíc nadchl pozorovatele. Proč se zdá větší než obvykle? Částečně optický klam

Obří Měsíc nadchl pozorovatele. Proč se zdá větší než obvykle? Částečně optický klam

Také první noc po úplňku, stejně jako včera, nabízí mimořádný pohled. Měsíc na obloze vypadá o něco větší než obvykle a láká pozornost řady lidí. Co za tím stojí?

Blízké setkání s naším souputníkem

Měsíc neobíhá kolem Země po kružnici, ale po elipse. Jeho vzdálenost od nás se během měsíce výrazně mění. Když se dostane nejblíž (do takzvaného perigea), vidíme ho na obloze o 14 % většího než ve chvíli, kdy je od nás nejdál. Jeho jas přitom naroste dokonce o 30 %.

Pokud se taková chvíle potká s úplňkem, můžeme spatřit superúplněk. Za celý rok se to stane jen párkrát. Tehdy Měsíc září jasněji a na obloze zabírá znatelně větší plochu.

Letošní předposlední úplněk roku nastal v pátek ve 22:28 SEČ. Listopadovému úplňku se říká Bobří úplněk. Poslední letošní nás čeká v neděli 15. prosince 2024 v 10:01 a nazývat se bude Studený úplněk. Ilustrační foto: Unsplash

Proč nás klame zrak

Nejlépe vynikne měsíční kotouč těsně nad obzorem při východu nebo západu. Tehdy ho totiž náš mozek srovnává s okolními předměty – stromy, domy nebo kopci. A právě to vytváří dojem jeho obří velikosti.

Můžete si to vyzkoušet sami. Natáhněte ruku a zakryjte Měsíc palcem, když vychází nad obzorem. Pak stejný pokus zopakujte o pár hodin později, až vystoupá výš. Zjistíte, že ke skrytí měsíčního kotouče potřebujete palec ve stejné vzdálenosti. Jeho skutečná velikost na obloze se totiž nemění.

Při příštím úplňku stojí za to vyrazit někam dál od města, kde noční oblohu neruší umělé osvětlení. Právě tam Měsíc vynikne absolutně nejlépe.